Skip to content
Menu
Menu

Parlamentné zhromaždenie aliancie žiada, aby Ukrajina mohla zasiahnuť Rusko zbraňami dodanými Západom

Prečítať článok

27.5.2024 (SITA.sk) – Parlamentné zhromaždenie Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) vyzvalo vlády členských štátov aliancie, aby Ukrajine umožnili použiť zbrane dodané Západom na útoky na ciele v Rusku. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to Jehor Černiev, vedúci stálej delegácie ukrajinského parlamentu v Parlamentnom zhromaždení NATO.

Pôvodná verzia

Černiev poznamenal, že rozhodnutie bolo presadené na poslednú chvíľu, keďže pôvodná verzia deklarácie prijatá členmi Parlamentného zhromaždenia NATO tento odsek neobsahovala.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Parlamentné zhromaždenie NATO naliehalo na vlády spojencov, aby Ukrajine udelili povolenie použiť západné zbrane na území Ruskej federácie. Ide o zrušenie určitých obmedzení na zasiahnutie legitímnych cieľov hlboko vo vnútri Ruska,“ uviedol zákonodarca.

Tlak na vlády

Odteraz budú mať poslanci zákonné dôvody na to, aby vyvinuli ešte väčší tlak na svoje vlády, aby toto rozhodnutie implementovali, povedal Černiev.

Text deklarácie nalieha na vlády spojencov, aby „podporili Ukrajinu v jej medzinárodnom práve brániť sa zrušením niektorých obmedzení na používanie zbraní poskytovaných spojencami NATO na zasiahnutie legitímnych cieľov v Rusku“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine, Zbrane
Zdroj: SITA.sk – Parlamentné zhromaždenie aliancie žiada, aby Ukrajina mohla zasiahnuť Rusko zbraňami dodanými Západom © SITA Všetky práva vyhradené.