Skip to content
Menu
Menu

Propalestínske protesty na univerzitách naďalej pokračujú, židovskí študenti sa boja vkročiť do budovy (foto)

Prečítať článok

1.5.2024 (SITA.sk) – Na niekoľkých amerických univerzitách, ktoré čelia rozsiahlym propalestínskym protestom, sa demonštranti dostali do stretov s políciou aj medzi sebou. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Násilná konfrontácia

Na Kalifornskej univerzite v Los Angeles nasadili políciu po tom, čo tam vypukla násilná konfrontácia medzi propalestínskymi demonštrantmi a podporovateľmi Izraela.

Televízia KABC zverejnila zábery, na ktorých bolo vidno, ako ľudia po sebe hádžu pyrotechniku aj iné predmety a dopúšťajú sa fyzického násilia.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Niekoľko hodín predtým zase poriadková polícia v New Yorku rozohnala demonštrantov z protestných táborov na Kolumbijskej univerzite a jednej z jej budov, ktorú okupovali.

Protesty sa rozšírili po celej krajine

Predstaviteľ orgánov činných v trestnom konaní uviedol, že polícia na Kolumbijskej univerzite aj neďalekej City College of New York zatkla viac ako 200 ľudí.

Kolumbijská univerzita požiadala newyorskú políciu, aby zostala v jej areáli do 17. mája, čo je dva dni po promóciách.

Protesty, v ktorých epicentre je spomenutá Kolumbijská univerzita, sa rozšírili po celej krajine. Od 18. apríla vo viac ako 25 inštitúciách v 21 štátoch zatkli vyše tisíc ľudí.

Protesty prerástli do antisemitizmu

Demonštrácie neutíchajú napriek hrozbám zatknutím a vylúčením a nútia vysoké školy premyslieť svoje finančné väzby na Izrael, ako aj ich podporu slobody prejavu. Niektorí židovskí študenti tvrdia, že protesty prerástli do antisemitizmu a boja sa vkročiť na akademickú pôdu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Študenti aj niektorí zamestnanci požadujú, aby sa univerzity odklonili od spoločností podporujúcich Izrael a vojnu v Pásme Gazy.

Napríklad Brownova univerzita v tejto súvislosti dosiahla dohodu s demonštrantmi, na základe ktorej oni rozpustia svoje protestné tábory a škola bude hlasovať o odklone od spoločností podporujúcich Izrael.

Viac k témam: Demonštrácie, Izraelsko-palestínsky konflikt, Kolumbijská univerzita, Univerzitné protesty
Zdroj: SITA.sk – Propalestínske protesty na univerzitách naďalej pokračujú, židovskí študenti sa boja vkročiť do budovy (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.