Skip to content
Menu
Menu

Propalestínske protesty na univerzitách neutíchajú. Došlo k stovkám zatknutí aj zraneniam zasahujúcich policajtov

Prečítať článok

26.4.2024 (SITA.sk) – Vlna propalestínskych protestov v areáloch univerzít v USA pokračuje, pričom tam tento týždeň zatkli už stovky ľudí. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Demonštranti v Kolumbijskej univerzite, ktorá je v epicentre protestov, majú viacero požiadaviek a napríklad tvrdia, že sa nerozídu dovtedy, kým škola nebude súhlasiť s prerušením vzťahov s izraelskými akademickými inštitúciami a nepresmeruje zdroje od subjektov spojených s Izraelom. Protestujúci na iných školách majú podobné požiadavky.

Zrušené promócie aj disciplinárne konanie

Juhokalifornská univerzita oznámila, že z bezpečnostných dôvodov zrušila májové promócie. V jej kampuse už zatkli takmer stovku ľudí.

Na Emoryho univerzite v štáte Georgia zatkli počas protestu 28 ľudí. Muži zákona použili na demonštrantov guličky s paprikovým sprejom. Skupina demokratických zákonodarcov v Georgii odsúdila nadmerné použitie sily proti demonštrantom.

Brownova univerzita identifikovala zhruba 130 študentov, ktorí údajne porušili pravidlá zakazujúce tábory v areáli školy. Zodpovedných študentov čaká disciplinárne konanie.

Bostonská polícia informovala, že viac ako 100 ľudí zatkli a štyria policajti utrpeli zranenia pri rušení stanového tábora v Boston liberal arts college.

Protesty stále pribúdajú

Pre protesty na Indianskej univerzite zadržali 33 ľudí.

Univerzita Georgea Washingtona vo Washingtone D.C. požiadala metropolitnú políciu, aby jej pomohla pri presunutí „nepovoleného protestného tábora“ z jej areálu.

Od uplynulého štvrtka protesty vznikli aj na Kalifornskej univerzite v Los Angeles aj v Berkeley, Northeastern University, Yalovej univerzite, Harvardovej univerzite, Bostonskej univerzite, Massachusettskom technologickom inštitúte, Texaskej univerzite v Austine, Michiganskej univerzite, Univerzite Nového Mexika, Princetonskej univerzite či Minnesotskej univerzite.

Protestné stanové tábory sa rozšírili po celých Spojených štátov a spojili študentov z rôznych prostredí, vrátane Palestínčanov, Arabov, židov a moslimov, v odsúdení izraelského bombardovania Pásma Gazy. Niektorí židovskí študenti však tvrdia, že veľká časť kritiky Izraela prešla do antisemitizmu a spôsobila, že sa necítia bezpečne, pričom poukazujú na to, že Hamas stále zadržiava rukojemníkov, ktorých skupina zajala počas útoku zo 7. októbra.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Protesty, Študenti, Útok Hamasu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Propalestínske protesty na univerzitách neutíchajú. Došlo k stovkám zatknutí aj zraneniam zasahujúcich policajtov © SITA Všetky práva vyhradené.