Skip to content
Menu
Menu

Prvé peniaze zo zmrazených ruských aktív dostane Ukrajina už v júli, oznámila Európska komisia

Prečítať článok

22.5.2024 (SITA.sk) – Európska komisia oznámila, že Ukrajina dostane prvé peniaze zo zisku zo zmrazených aktív Ruska v Európskej únii už v júli tohto roka. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis.

Lotyšský politik privítal oficiálne utorňajšie rozhodnutie Rady Európskej únie, ktoré odblokuje použitie mimoriadnych výnosov z aktív Ruskej centrálnej banky v EÚ. Predstavitelia členských krajín Európskej únie túto iniciatívu schválili ešte 8. mája, pričom sa očakáva, že ročné tržby budú predstavovať približne 2,5 až tri miliardy eur.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rýchlosť zostáva základom a Komisia bude naďalej vyvíjať maximálne úsilie, aby umožnila uskutočnenie prvej platby už v júli,“ vyhlásil Dombrovskis.

Ako už Rada EÚ informovala, 90 % očakávaných príjmov sa použije na vojenské účely na podporu obrany Ukrajiny a zvyšných 10 % pôjde na obnovu a rekonštrukciu Ukrajiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská pomoc Ukrajine, zmrazené aktíva
Zdroj: SITA.sk – Prvé peniaze zo zmrazených ruských aktív dostane Ukrajina už v júli, oznámila Európska komisia © SITA Všetky práva vyhradené.