Skip to content
Menu
Menu

Rusko a Čína rozvíjajú vzťahy ako „dobrí susedia“, Putin a Si Ťin-pching podpísali vyhlásenie o prehĺbení partnerstva (foto)

Prečítať článok

16.5.2024 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin a čínsky líder Si Ťin-pching vo štvrtok počas Putinovej návštevy v Pekingu podpísali spoločné vyhlásenie o prehĺbení komplexného strategického partnerstva medzi Ruskom a Čínou.

Putinova dvojdňová návšteva Číny sa považuje za znak blízkeho vzťahu autokratických lídrov oboch krajín. Čínsky prezident zablahoželal Putinovi k jeho zvoleniu na piate funkčné obdobie na poste hlavy štátu.

Vzťahy oboch krajín

Podľa čínskej štátnej televízie CCTV Si Ťin-pching povedal, že obe krajiny rozvíjajú vzťahy ako „dobrí susedia, dobrí priatelia, dobrí partneri“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Takto pripomenul zámer udržiavať „neobmedzené“ vzťahy Pekingu a Moskvy, ku ktorým sa zaviazali v roku 2022, tesne pred tým, ako Rusko začalo vojnu proti Ukrajine.

Od odštartovania invázie na ukrajinské územie sa Rusko stáva čoraz viac ekonomicky závislé od Číny, keďže západné sankcie obmedzili jeho prístup do veľkej časti medzinárodného obchodného systému.

Kremeľ je pripravený rokovať o Ukrajine

V predvečer návštevy Putin v rozhovore pre čínske médiá uviedol, že Kremeľ je pripravený rokovať o konflikte na Ukrajine.

Sme otvorení dialógu o Ukrajine, ale takéto rokovania musia zohľadňovať záujmy všetkých krajín zapojených do konfliktu vrátane našich,“ citovala ho čínska štátna tlačová agentúra Sin-chua.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vladimir Putin a Si Ťin-pching rokovali o spolupráci (fotografie)

Viac k témam: Čínsky prezident, rusko-čínske vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Rusko a Čína rozvíjajú vzťahy ako „dobrí susedia“, Putin a Si Ťin-pching podpísali vyhlásenie o prehĺbení partnerstva (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.