Skip to content
Menu
Menu

Severské krajiny sa vzopreli trendu vzostupu krajnej pravice, v eurovoľbách sa darilo zeleným a ľavicovým stranám

Prečítať článok

10.6.2024 (SITA.sk) – V severských členských štátoch Európskej únie v eurovoľbách sú víťazné zelené a ľavicové strany. Švédsko, Dánsko a Fínsko sa pritom vzopreli trendu, ktorý ovládol euroblok, a teda vzostupu krajnej pravice v dôsledku obáv z migrácie.

Výsledky európskych volieb v týchto troch krajinách poukazujú na to, že otázky životného prostredia sú v regióne stále dôležité.

Strana Švédski demokrati, ktorá má radikálne krajne pravicové korene a v národných voľbách v roku 2022 bola druhá najsilnejšia, v nedeľu skončila štvrtá.

V Dánsku uspeli proeurópske strany, pričom najväčšie zisky mala environmentálne orientovaná Socialistická ľudová strana. Za ňou nasledovali vládni sociálni demokrati a liberáli.

Vo Fínsku získala najviac hlasov vládna strana Národná koalícia, a to 25 percent. Ľavicová aliancia si však v porovnaní s predošlými eurovoľbami pripísala zisky a populisticka strana Fíni zase stratila.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu 2024

>>> Online (minúta po minúte): Eurovoľby 2024 na Slovensku

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Severské krajiny sa vzopreli trendu vzostupu krajnej pravice, v eurovoľbách sa darilo zeleným a ľavicovým stranám © SITA Všetky práva vyhradené.