Skip to content
Menu
Menu

Tuskova strana získala vo voľbách do Európskeho parlamentu najviac hlasov, náskok je však tesný

Prečítať článok

10.6.2024 (SITA.sk) – Centristická Občianska koalícia poľského premiéra Donalda Tuska podľa oficiálnych výsledkov európskych volieb získala najviac hlasov. Voľby síce upevnili Tuskovu pozíciu, ale náskok pred populistickými a autoritárskymi subjektmi má tesný.

Na vzostupe je pritom krajná pravica. Z oficiálnych výsledkov volieb do Európskeho parlamentu vyplýva, že Občianska koalícia získala 37,1 percenta hlasov.

Opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) Jarosława Kaczyńského, ktorá bola pri moci v rokoch 2015 – 2023, si vyslúžila podporu 36,2 percenta voličov, čo poukazuje na to, že jej konzervatívne názory majú v Poľsku stále značný počet podporovateľov. Jej dvaja kandidáti, niekdajší minister vnútra Mariusz Kamiński a jeho bývalý námestník Maciej Wąsik, vyhrali kreslá v europarlamente napriek tomu, že ich predtým usvedčili zo zneužitia moci.

Krajne pravicová strana Konfederácia mala zase svoj najlepší výsledok, keď získala 12,1 percenta hlasov a skončila na treťom mieste. Jeden z jej kandidátov, ktorý získali kreslo, je Grzegorz Braun – kontroverzný politik, ktorý vlani v decembri v poľskom parlamente uhasil plameň na sviecach na menore zapálených pri príležitosti židovského sviatku chanuka.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu 2024

>>> Online (minúta po minúte): Eurovoľby 2024 na Slovensku

Viac k témam: poľský premiér, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Tuskova strana získala vo voľbách do Európskeho parlamentu najviac hlasov, náskok je však tesný © SITA Všetky práva vyhradené.