Skip to content
Menu
Menu

Ukrajina má právo zasahovať „legitímne ciele v Rusku“, vyhlásil Stoltenberg

Prečítať článok

7.6.2024 (SITA.sk) – Ukrajina má právo útočiť na legitímne vojenské ciele v Rusku. Ako referuje spravodajský web news.sky.com, vyhlásil to generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg.

Ukrajina má právo na sebaobranu,“ povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom na vojenskej základni neďaleko Štokholmu.

Zasahovanie legitímnych cieľov

Právo na sebaobranu zahŕňa aj právo zasiahnuť legitímne, vojenské ciele na území útočiacej strany, agresora – v tomto prípade Ruska.“

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Stoltenberg pripomenul, že Rusko vedie útočnú vojnu, ktorú rozpútalo proti mierovej, demokratickej susednej krajine a ktorá nebola pre Rusko hrozbou.

Niet pochýb o tom, že Ukrajina má právo zasahovať ciele na ruskom území.

Povolenie použiť americké zbrane

Spojené štáty nedávno dali Ukrajine povolenie použiť americké zbrane na ruskom území pri Charkove.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová tvrdí, že rakety HIMARS boli odvtedy použité voči civilistom v Rusku. Tamojší vodca Vladimir Putin povedal, že ako odvetu zvažuje vyzbrojenie nepriateľov Západu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Švédsky premiér, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina má právo zasahovať „legitímne ciele v Rusku“, vyhlásil Stoltenberg © SITA Všetky práva vyhradené.