Skip to content
Menu
Menu

V Indii sa začali najväčšie voľby na svete, hlas môže odovzdať vyše 10 percent populácie sveta (foto)

Prečítať článok

19.4.2024 (SITA.sk) – V Indii v piatok odštartovali najväčšie voľby na svete. Počas niekoľkých fáz hlasovania, ktoré sa odohrajú v období do 1. júna, svoje hlasy bude môcť odovzdať takmer 970 miliónov voličov, čo je viac ako 10 percent populácie sveta.

Hlasovanie, v ktorom si ľudia vyberajú na päť rokov členov dolnej komory parlamentu, sa v piatok koná v 21 štátoch od Himalájí až po tropické Andamanské ostrovy. Hlasy zrátajú 4. júna.

Zobraziť fotogalériu k článku:
V Indii sa začali najväčšie voľby na svete (fotografie)

Parlamentné voľby v Indii sú vnímané ako referendum o vláde populistického premiéra Naréndru Módího, ktorý sa usiluje o svoje tretie funkčné obdobie na čele krajiny.

Ak Módí vyhrá, bude len druhý indický líder, ktorý si udržal moc aj v treťom funkčnom období. To sa podarilo dosiaľ len Džaváharlálovi Néhrúovi, prvému premiérovi Indie.

Väčšina prieskumov verejnej mienky predpokladá víťazstvo Módího a jeho Indickej ľudovej strany (BJP). Strana čelí opozičnej aliancii India vedenej Indickým národným kongresom a mocnými regionálnymi stranami, ktoré dosiaľ nepredstavili svojho kandidáta na premiéra.

Viac k témam: Parlamentné voľby, Voľby
Zdroj: SITA.sk – V Indii sa začali najväčšie voľby na svete, hlas môže odovzdať vyše 10 percent populácie sveta (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.