Skip to content
Menu
Menu

Vo Francúzsku hlasujú v druhom kole parlamentných volieb, vyhrať môže pravicové združenie Marine Le Penovej

Prečítať článok

7.7.2024 (SITA.sk) – Francúzski voliči v nedeľu hlasujú v druhom kole parlamentných volieb, ktorých výsledkom by mohlo byť historické víťazstvo krajne pravicového Národného združenia Marine Le Penovej alebo roky politicky patovej situácie.

O predčasných voľbách rozhodol prezident

O predčasných voľbách rozhodol francúzsky prezident Emmanuel Macron rozpustením parlamentu po tom, ako jeho centristi utrpeli začiatkom júna porážku vo voľbách do Európskeho parlamentu.

V prvom kole francúzskych predčasných parlamentných volieb, ktoré bolo 30. júna, dosiahlo protiimigrantské nacionalistické Národné združenie svoj historicky najlepší výsledok. Volebnú kampaň poznačili prejavy rasizmu a antisemitizmu aj ruská kybernetická kampaň a viac ako 50 kandidátov hlásilo, že boli terčom fyzických útokov, čo je vo Francúzsku veľmi nezvyčajné.

Voľby sa skončia o ôsmej večer

Na bezpečnosť počas hlasovania dohliada 30-tisíc policajtov. Voľby sa skončia v nedeľu o 20:00. Prvé projekcie výsledkov sa očakávajú v nedeľu večer a predbežné oficiálne výsledky v nedeľu v noci a v pondelok ráno.

Prieskumy medzi prvým a druhým kolom naznačovali, že Národné združenie pravdepodobne v 577-člennom Národnom zhromaždení čiže dolnej komore parlamentu obsadí najviac kresiel ale nezíska 289 mandátov potrebných na parlamentnú väčšinu.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Parlamentné voľby vo Francúzsku, Predčasné parlamentné voľby vo Francúzsku
Zdroj: SITA.sk – Vo Francúzsku hlasujú v druhom kole parlamentných volieb, vyhrať môže pravicové združenie Marine Le Penovej © SITA Všetky práva vyhradené.