Skip to content
Menu
Menu

Zelenskyj chce zvolať Radu NATO-Ukrajina s cieľom prediskutovať otázku posilnenia protivzdušnej obrany

Prečítať článok

17.4.2024 (SITA.sk) – Ukrajina požiada Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO) o zvolanie zasadnutia Rady NATO-Ukrajina s cieľom prediskutovať otázku posilnenia ukrajinskej protivzdušnej obrany. Ako referuje web Ukrajinská pravda, vo vyhlásení k národu to uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Rôzne hrozby eskalácie

Líder Ukrajiny poukázal na debaty o tom, ako sa Spojené štáty a ďalší západní spojenci zapojili do odrazenia iránskeho útoku na Izrael raketami a bezpilotnými lietadlami.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Za posledné dva dni sme počuli všeličo. Rôzne konflikty, tu v Európe a na Blízkom východe, rôzne úrovne ohrozenia, iný vzdušný priestor, hoci tam boli bezpilotné lietadlá Šáhid a balistické rakety, povedali, že hrozby eskalácie sú rôzne,“ poznamenal Zelenskyj.

Ochrana neba a vojenská pomoc

Zdôraznil, že vo všetkých prípadoch rovnako ide o cenné ľudské životy, ktoré musia byť „na rovnakej úrovni chránené pred terorom“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v apríli 2024 (fotografie)

„Ukrajina požiada o zasadnutie Rady NATO-Ukrajina, aby prerokovala ochranu neba, dodávky protivzdušnej obrany, príslušné systémy a rakety,“ uviedol ukrajinský prezident bez toho, aby uviedol ďalšie podrobnosti.

Predtým, po stretnutí štábu najvyššieho velenia, Zelenskyj povedal, že západné mocnosti môžu pomôcť Ukrajine brániť sa proti ruským útokom rovnakým spôsobom, akým pomáhali Izraelu v prípade iránskeho útoku.

Viac k témam: Rada NATO-Ukrajina, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Zelenskyj chce zvolať Radu NATO-Ukrajina s cieľom prediskutovať otázku posilnenia protivzdušnej obrany © SITA Všetky práva vyhradené.