Skip to content
Menu
Menu

TECHNICKÉ SLUŽBY CHCÚ KÚPIŤ KOSAČKY A STARAŤ SA O MESTSKÚ ZELEŇ

Riaditeľ Toth: „To je nonsens, doprosovať sa poslancom“

Tento investičný zámer rezonoval na stredajšom mestskom zastupiteľstve a nechýbali pri tom emócie. Išlo o schválenie úveru vo výške 370-tisíc eur na nákup techniky, presnejšie kosačiek. Viacerí poslanci sa pýtali na čo sa použijú a či majú technické služby na to personál, keď vo februári zamestnancov prepúšťali.

 Od viacerých poslancov zazneli otázky, či to znamená, že o mestskú zeleň sa budú potom starať technické služby. Či existuje nejaká predbežná zmluva alebo dohoda a aké podmienky v nej sú. Očakávali, že po investícii do mestskej spoločnosti by mala nastať aj úspora za službu. Na tieto otázky však nedostali odpoveď. Faktom totiž je, že istá dodávateľská spoločnosť má stále platnú zmluvu s mestom Prešov, pričom úrad im za služby spojené s kosením a údržbou zelene platí ročne 400-tisíc eur. Zmluvu uzavreli na rok, hoci spoločnosť vyhrala verejnú súťaž na 4 roky. Spomínaná ročná zmluva by mala koncom júna skončiť a teda prvú časť kosby zelene v máji by ešte mala urobiť súkromná spoločnosť.

Ľudovít Malaga investíciu označil za „partizánčinu“

Miroslav Benko pripomenul, že vlani bola v meste nepríjemná situácia. Kosiť sa začalo neskoro a od ľudí prišlo vyše 200 nespokojných podnetov o tom, kde všade je vysoká tráva. Niektorí ju dokonca začali kosiť sami. „Nech sa tu povie rovno, či budú kosiť technické služby, koľko sa tým ušetrí a odkedy začnú,“ vyzval kompetentných Benko. Rastislav Mochnacký naopak vyslovil názor, že ak sa starostlivosť o zeleň vráti pod mestskú kontrolu, bude to dobrý krok. „Toto je nesystémová práca bez analýzy. V tejto dobe ideme kupovať kosačky, keď hlavná činnosť a to odpad, nie je v poriadku. Čo je to za manažovanie? Už minulý rok v októbri sme schválili nákup dvoch kosačiek. Ako boli využité? Na Jesennej ulici nemáme zberný dvor, ale skládku zasypanú horou fliaš a pomedzi ne behajú potkany. K tomu sme dospeli a nás tu zaujíma kosenie?“, rozhorčoval sa Ľudovít Malaga, ktorý je aj členom dozornej rady v spoločnosti. Investíciu označil za „partizánčinu“ a argumentoval, že pred dvoma rokmi spoločnosť nakúpila techniku na čistenie mesta. Tento rok si mesto službu neobjednalo u nich a teraz je technika nevyužitá. „To sú premrhané peniaze. Najprv nech je zmluva a potom tu hovorme o kosačkách,“ dodal Malaga. Podporil ho v tom aj Peter Krajňák, keď upozornil na fakt, že v minulosti malo mesto o takom čase už vypracovaný harmonogram kosenia. Teraz ho nemá. „Budeme mať kosačky a možno aj personál, ale nebude jasné, čo sa bude diať od 1. júla, aby nenastal taký problém, ako minulý rok,“ zdôraznil Krajňák.

O zmluve nepadlo ani slovo

Riaditeľ technických služieb Milan Toth sa pri odpovediach na poslanecké otázky neubránil emóciám. „O nič vás nežiadame, len aby ste nám rozviazali ruky. Peniaze nebudú mestské, ale od banky. To je nonsens, takto sa doprosovať poslancom,“ povedal Toth. O budúcej zmluve s mestom nepadlo ani slovo. Ubezpečil ich však, že od júla, keď budú mať kosačky, sú schopní kosiť. Keby nie, vedia to zabezpečiť subdodávkou. Napokon poslanci o investícii  hlasovali. Za hlasovalo 22 poslancov, 1 bol proti, 1 sa zdržal a dvaja nehlasovali.

Anna Košuthová
Foto: AKO