Skip to content
Menu
Menu

Úspešný záchyt falošných parfumov

Prečítať článok

(pv) – Ozbrojení príslušníci finančnej správy Colného úradu Nitra zaistili v blízkosti hraničného priechodu Šahy počas rutinnej kontroly 3 792 kusov parfumov rôznych značiek pre podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva. Cena originálnych výrobkov by pri ich predaji na trhu EÚ predstavovala sumu približne 318 000 eur.

V obci Šahy, v blízkosti bývalého hraničného priechodu, robili v sobotu 14.8.2021 cestné kontroly ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Nitra. Zastavili motorové vozidlo, v ktorom poľský vodič prevážal z Maďarska tovar vzbudzujúci podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva.

V kontrolovanom aute našli spolu 3 792 kusov parfumov, ktoré zaistili pre podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva k ochranným známkam. Cena originálnych výrobkov na domácom trhu by predstavovala sumu približne 318 000 eur.

O osude zaisteného tovaru teraz rozhodnú držitelia ochranných známok. Tí majú možnosť vyjadriť sa do 10 pracovných dní, či chcú vo veci konať a akým spôsobom. Možnosti sú dve – buď na základe súhlasu držiteľov práva a kontrolovanej osoby bude tovar zničený, alebo môže držiteľ ochrannej známky dať podnet na súd na ochranu svojho práva.

Ten následne rozhodne, či ide o falzifikáty a stanoví ďalší postup pri nakladaní so zaisteným tovarom. Vodičovi motorového dopravného prostriedku, ktorý zaistený tovar prevážal, hrozí za spáchaný priestupok sankcia pokuty vo výške od 300 do 5 100 eur, prípadne prepadnutie tovaru v prospech štátu.

Colný úrad Nitra upozorňujeme spotrebiteľov, aby sa nedali nalákať na podozrivo nízke ceny určitých „značkových“ výrobkov a vyhýbali sa ich nakupovaniu v pochybných a v lacných obchodoch či u rôznych podomových predajcov. Falzifikáty môžu byť svojím vyhotovením, kvalitou spracovania alebo zložením nebezpečné pre ich zdravie.