Skip to content
Menu
Menu

MESTO SI MUSÍ OPÄŤ POŽIČAŤ, TENTORAZ 4 MILIÓNY EUR

Dôvodom je koronakríza a následný výpadok príjmu mesta z podielových daní. Predpokladá sa, že za dva mesiace výpadku bude v mestskej kase chýbať 6,5 milióna, ak by bol výpadok dlhší, môže ísť až o 11 miliónov eur. Rozhodnúť o tom, či sa mesto má zaťažiť ďalším úverom, mali rozhodnúť poslanci na zasadnutí v stredu 22. apríla. Viacerí mali vážne výhrady a otvorene povedali, že investičný úver nepodporia.

Ide totiž o dve stavby. Dokončenie zimného štadióna a rekonštrukciu Jarkovej ulice. „Štyri milióny na dve stavby. Všetci to chceme, ale ja som presvedčený, že najprv mali byť peniaze kryté v rozpočte a až potom sa mala podpisovať zmluva so zhotoviteľom rekonštrukcie Jarkovej. Faktúry máme preplácať až na konci roka. Na zimný štadión máme v rozpočte viazané peniaze, tak na čo potom ďalší úver? Prečo zaťažovať mesto ďalším dlhom?,“ argumentoval Miroslav Benko. Podľa Petra Krajňáka úver nie je dobre načasovaný. Vedel by si predstaviť investície do dopravy, separovania odpadu a na dostavbu štadiónov. „V prípade Jarkovej máme v rozpočte 300-tisíc eur. Zaujíma ma, či archeologický výskum nezabrzdí stavbu a či sa vôbec dajú tento rok reálne využiť,“ povedal Krajňák.  Na to zareagovala prednostka úradu Alexandra Chapčáková s informáciou, že časť výskumu je už urobená. Zdôraznila tiež, že tu ide o investičný úver a mesto potrebuje za rozbehnuté a zazmluvnené stavby platiť faktúry. „Správny ekonóm najprv dokončí začaté stavby a potom sa púšťa do nových,“ poznamenal Ľudovít Malga narážajúc na rekonštrukciu Jarkovej ulice. Ukázalo sa totiž, že zmluva so zhotoviteľom bola podpísaná už 9. apríla a to bez toho, aby bolo jasné tohtoročné financovanie. V tom čase bola primátorka Andrea Turčanová práceneschopná.

Oponenti kritikov

Rastislav Mochnacký na adresu kritikov zdôraznil, že investovať treba a pomôže to prekonať krízu. Pripomenul tiež, že v prípade Jarkovej ulice ide o 16 rokov príprav. „Sú za nami a je najvyšší čas investovať,“ poznamenal Mochnacký. Hlavný kontrolór Martin Brilla konštatoval,  že úver mesto nezaťaží a táto investícia je vhodná, najmä keď súťaž vygenerovala dobrú cenu, teda o milión nižšiu, ako sa predpokladalo (cena po súťaži je 3,6 milióna eur). „Vysúťažená cena je výborná. Chcem veriť, že bude aj dodržaná a pomôže to aj udržaniu zamestnanosti,“ dodal František Oľha.

Protinávrh

Svetlana Pavlovičová ukončila diskusiu protinávrhom uznesenia. Navrhla dopracovať materiál a predložiť ho na najbližšie zastupiteľstvo. Podporilo ju však len 12 poslancov, 6 boli proti a 8 sa zdržali. Jej návrh teda neprešiel. Napokon hlasovali o pôvodnom uznesení. Za úver vo výške 4 milióny eur hlasovalo 16 poslancov, 3 boli proti, 6 sa zdržali a 1 nehlasoval.

Anna Košuthová
Foto: TV7

Komunálne voľby 2022 - Platená inzercia

PaedDr. Patrik Tomič MBA