Skip to content
Menu
Menu

SLNKO A TEPLO PREBÚDZAJÚ STROMY

Prečítať článok

V kvetonosnom púčiku, ak nastanú vhodné teplotné podmienky, sa začne prebúdzať život. Pri priemernej jarnej teplote 8 – 10 °C stromy rozkvitnú za 10 – 15 dní. Z praktického hľadiska nás najviac zaujíma, koľko kvetov sa opelí, ale najmä, koľko plodov na strome zostane.

Čo najviac ovplyvňuje opelenie kvetov?
Na opeľovanie nevhodne vplýva veľmi suché počasie a taktiež veľmi daždivé a chladné dni, keď včely menej lietajú. Na opelenie kvetov vplýva kondícia a zdravotný stav, ktorý môžeme ovplyvniť výživou, rezom a ochranou stromov proti chorobám a škodcom. Pri nadbytočnom počte konárov nestačí ovocný strom vyživovať všetky výhonky, preto zhadzuje opelené plody a kvalita plodov je nízka. Stromy si pomáhajú nielen zhadzovaním plodov, ale najmä striedavou rodivosťou, ktorá sa prejavuje tak, že jeden rok stromy zarodia a v ďalšom oddychujú. Niektoré faktory môžeme ovplyvniť, preto sa snažíme ovocným stromom pomôcť, to znamená, rezom znížiť počet konárov a jarným prihnojovaním zvýšiť celkovú vitalitu rastlín.

Ako dochádza k vzniku plodu?
Pohlavné orgány kvetu sú už vyvinuté predtým, ako nastane jeho úplné otvorenie. Táto skutočnosť je dôležitá z hľadiska šľachtenia, keď môžeme uskutočniť umelé kríženie ešte v štádiu puku, keď už blizna je schopná prijať nanesený peľ. Za normálnych okolností peľové zrnká dopadnú na lepkavú bliznu, vyklíčia a svojím peľovým vrecúškom preniknú cez čnelku až k zárodočnému miešku. Na počet opelených plodov vplýva najmä prítomnosť včiel, ktoré na stromoch opelia až 75 % kvetov. Včely svojou pracovitosťou značne zvyšujú úrody, pretože bez nich plody nebudú. Snažme sa včelstvá umiestňovať tak, aby znáškou nemuseli ďaleko lietať. Jedna včelia rodina opelí 50 – 60 dospelých stromov.

Čo je príčinou neplodnosti ovocných stromov?
Neúspechy pri pestovaní určitých druhov a odrôd niekedy treba hľadať v neplodnosti, ktorá môže byť podmienená viacerými činiteľmi. Pri nedostatočnej výžive nenastáva plný vývin pohlavných orgánov. Jablone, hrušky a čerešne sú cudzoopelivé, to znamená, že zarodia iba po opelení peľom z inej odrody. Slivy a slivky sú schopné opeliť sa vlastným peľom, podobne aj višne, marhule a broskyne. Pri výsadbách sa snažíme vysadiť vždy viac odrôd, čím dosiahneme vyššie úrody. Podobne postupujeme pri výsadbách drobného ovocia ako sú ríbezle, egreše, jahody a podobne.

Ako chrániť kvitnúce stromy pred neskorými jarnými mrazmi?
Niekedy nás prekvapia jarné mrazy a stačí jedna noc, teplota – 3  až – 5 °C a je po úrode. Proti jarným mrazom je najúčinnejší postrek čistou vodou, ktorá obalí kvety a ochranný bal obmedzí namrznutiu kvetov. Postrekovať je potrebné v skorých ranných  hodinách.

Zdroj: Ing. Eduard Jakubek
Ilustračné foto: cz.depositphotos.com