Skip to content
Menu
Menu

Z turistického zápisníka / Nový altánok nad malebnou Okružnou

Po niekoľkomesačnej drine vyrástol nad malebnou obcou Okružná pod Holou stráňou v Slanských vrchoch nádherný altánok. Pozadie mu robí neďaleká Dubová hora vysoká 852 metrov. Z konca obce je k altánku dobrá polhodinka chôdze medzi statnými dubmi a bukmi.

Prístrešok už zďaleka upúta svojou strechou, ktorá je čisto zo šindľa vyrobeného v Hervartove. Každý kúsok je namorený a nalakovaný tak, ako všetky drevené časti. Základy sú z kameňa naukladané s takou precíznosťou, aby zapadal jeden do druhého vrátane niekoľkých schodíkov.

Veľa úsilia vyžadovalo aj splanírovanie v príkrom svahu. Pod prístreškom sú lavice a stôl na zastavenie sa, doplnenie energie. V okolí sa na dvoch úrovniach nachádzajú lavice s ohniskami, ktoré sú ohraničené kameňmi. Ku koloritu tohto diela patrí aj blízka studnička s kvalitnou vodou.

Studnička pri altánku.

Vykladaná je tiež z okolitých plocháčov. Potešia aj vešiaky na stojkách v podobe jeleních hláv s parohami. Na priečelí tohto krásavca je aj malý drevený kríž na ochranu pred nepriazňou. Prístrešok je s náprotivným svahom prepojený klasickým dreveným mostíkom. Toto útulné dielo postavili spriaznené duše s prírodou – Nosná päťka zomknutá okolo Mareka Sukovského z obce Okružná.

Na slávnostnom otvorení sa hodnotilo vystavané dielo z vlastných zdrojov pre druhých a kuli sa ďalšie plány na skrášlenie Slanských vrchov pod ochrannou značkou Koruna Slanských vrchov.

Po krásnom prístrešku na Javorníckej poľane je to druhé veľmi pekné dielo. Bárs by sme mali takých diel v lone prírody na pozastavenie sa a upokojenie duše i psychické pookriatie.

Stavby vedúci a autor myšlienky Marek Sukovský.

 

František Bednár