Skip to content
Menu
Menu

Ako pestovať balkónové kvety?

Prečítať článok

Balkón je ideálnym miestom na pestovanie kvetov. Práve vďaka nim sa môže stať malou záhradkou, ktorú si vytvoríte priamo doma. Stačí si vybrať niekoľko vhodných druhov a dodržať správny spôsob ich pestovania…

V ponuke balkónových kvetov, ktoré sa hodia do podmienok v našich končinách, sú desiatky druhov. Aj keď všetky z nich sú niečím svojské a oslnia vás jedinečným výzorom, z hľadiska podmienok pestovania sa veľmi nelíšia. Vďaka tomu ich môžete pestovať vedľa seba a rôzne kombinovať vybrané druhy podľa toho, kedy kvitnú a ktoré z nich sú vám najsympatickejšie.

Foto: Depositphotos

Ako sadiť a starať sa o balkónové kvety?

Mnohé balkónové kvety patria medzi málo náročné druhy, takže ich pestovanie nevyžaduje veľkú starostlivosť. Dôležitá však bude ich výsadba, od ktorej záleží, či sa vám na balkóne uchytia a či bude ich rast zdravý.

Miesto výsadby

Balkón ponúka viaceré „zóny“, kde sa dajú pestovať balkónové kvety. Tie citlivejšie sa odporúča umiestniť na zem, kde sú kryté pred vetrom. Odolnejšie druhy, ktorých vzhľad vyniká, sa môžu vysadiť na parapet alebo zavesiť na okno. Polohu vybraných druhov sa odporúča prispôsobiť tomu, či potrebujú slnko alebo si vystačia s polotieňom.

Typ substrátu

Výber správnej zeminy bude pre zdravý rast kvetov kľúčový. Odporúčaný je špeciálny substrát pre balkónové kvety, ktorý obsahuje vhodný pomer živín. Medzi takýmito produktmi sa nájdu aj substráty určené na vysádzanie konkrétnych druhov.

Zálievka a hnojenie

Pri hnojení a polievaní je potrebné dodržiavať pravidelnosť. V lete sa balkónové kvety potešia každodennej zálievke. V extrémne horúcich dňoch sa môžu poliať aj dvakrát. Hnojiť sa odporúča podstatne menej, no tiež pravidelne, najmä v období kvitnutia.

Vyberáme kvetináče na balkónové kvety

V rámci výsadby a správneho spôsobu pestovania musíte myslieť aj na kvetináče, do ktorých budete kvety vysádzať. Na výber máte z niekoľkých možností, pretože balkónové kvety sa dajú pestovať na zemi, na parapete alebo visiac na oknách a zábradliach. Tomu sa prispôsobí aj kúpa kvetináčov, ktoré môžete skombinovať tak, aby vám balkón zdobili visiace aj voľne stojace nádoby.

Ilustračné foto: terraceoutdoorliving.com.au
Ilustračné foto: lazada.sg

Najčastejšie pestované balkónové kvety

Petúnia

Ťahavá letnička z Južnej Ameriky je známa hlavne svojim rýchlym rastom a tiež nočným rozvoniavaním. Jej fialové kvety zdobia balkóny až do začiatku jesene.

Železník

Elegantné fialové až modrasté kvety má aj železník. Na rozdiel od petúnie vytvára hustejšie súkvetia, ktoré vykúkajú z kvetináča. Aj preto sa odporúča pestovať skôr na parapete alebo zavesený na okne.

Lobelka

Hustými súkvetiami so sýtymi farebnými odtieňmi sa môže pochváliť aj lobelka. Táto letnička je známa hlavne schopnosťou rásť a kvitnúť bez ohľadu na to, či ju pestujete v tieni alebo na priamom slnku.

Klinček

Typická korenistá aróma robí z klinčeka druh, ktorý vynikne na každom balkóne. Zároveň sa jedná o druh, ktorý na ňom vyplní miesto od jari až do polovice jesene.

Fuksia

Ak chcete nájsť balkónovú trvalku, ktorá sa dá pestovať vo visiacich kvetináčoch, dobrou voľbou bude práve nenáročná fuksia. K zdraviu jej stačí vlhkosť a miesto v polotieni.

Begónia

Tento druh nie je typický balkónový kvet, no jeho tvar, veľkosť a požiadavky na pestovanie ho ním robia. Obľúbený je aj kvôli atraktívnym listom, vďaka čomu vynikne aj v nerozkvitnutej podobe.

Muškát

Jeden z najbežnejších druhov, ktorého pestovanie má dlhoročnú tradíciu. Nielenže dobre vyzerá a občas upúta pozornosť špecifickou arómou, poteší aj svojimi minimálnymi nárokmi.


Ilustračné foto: Richard Griffin

Rada na záver

Napriek možnosti kombinovať rôzne druhy sa odporúča vsadiť na balkónové kvety s rovnakými nárokmi na pestovanie. Tým si v rámci starostlivosti o nich ušetríte kopu práce a zároveň sa poistíte, že si jednotlivé druhy nebudú prekážať.

 

Text: Róbert Bosák
Zdroj: stylovebyvanie.sk