Skip to content
Menu
Menu

Ako prírodne bojovať s burinou?

Prečítať článok

Vyskúšajte ocot!

Burina ničí zážitok z pestovania mnohým záhradkárom. Namiesto toto, aby sme sa tešili z plodov úžitkovej alebo z krásy okrasnej záhrady, trávime čas plienením buriny. Namiesto chémie proti burinám vyskúšajte ekologické prípravky, ktoré si môžete ľahko pripraviť sami doma.

Ocot má v našich domácnostiach veľmi pestré uplatnenie. Nielen ako ochucovadlo, ale tiež ako zmäkčovadlo bielizne, odstraňovač vodného kameňa, prísada do domácich prípravkov na čistenie, leštenie, dezinfekciu. Viete však o tom, že je tiež dobrým prostriedkom proti mravcom a dokonca aj proti burine?

Na internete nájdete množstvo rôznych návodov, ako si vyrobiť domáci prípravok na ničenie buriny. Samozrejme, nie všetky fungujú, ako by sme si predstavovali, niektoré dokonca ničia pôdu a ďalšie rastliny, nielen burinu samotnú.

Ilustračné foto: istock

Kuchynský ocot a množstvo soli?

Väčšina z doma vyrobených prípravkov proti burine kombinuje klasický biely ocot a veľké množstvo soli. Soľ je však nepriateľom pôdy a okolitých rastlín, dokonca sa môže dostať aj do podzemnej vody. Ďalšou skutočnosťou je, že bežný biely ocot, ktorý používame v domácnosti, má nízku úroveň kyslosti na to, aby skutočne fungoval proti burine.

Čo teda funguje naozaj?

Namiesto overených receptov z bieleho octu a soli, siahnite po záhradníckom alebo organickom octe. Tieto octy reálne fungujú – sú to prirodzené regulátory burín.

Môžete ich používať samostatne alebo s prídavkom prípravku na umývanie riadu. Prípravky na umývanie riadu ako také neurobia s burinou nič, ale zlepšujú účinok octu.

Aby ocot skutočne fungoval proti burine, mal by mať okolo 15 až 20 % kyseliny octovej. Bežný kuchynský ocot má len iba 5 %.


Zabijak buriny zo záhradníckeho octu

  • 4 l organického alebo záhradníckeho
    15 až 20 % octu
  • 1 lyžica prípravku na umývanie riadu

Ocot s prípravkom na riad vložte do nádoby, ktorú budete používať iba na ničenie buriny. Na nanášanie octu môžete použiť kanvicu, rozprašovač alebo postrekovač s pumpičkou. Najefektívnejší je postrekovač s pumpičkou. Nezabudnite ho však po použití dobre vypláchnuť, kovové časti by zhrdzaveli.


Foto: istock

Ako takýto odburiňovač použiť a na čo si dať pozor?

  • použite ho za teplého, bezveterného, slnečného dňa, ideálne vtedy, keď aspoň dva dni neprší
  • zamerajte sa len a len na burinu, pretože ocot môže potenciálne poškodiť aj rastliny v okolí – radšej jemne a opatrne, aby ste si nezničili a zeleninu či okrasné rastliny, opatrne aj na trávnikoch, v tomto prípade radšej použite iné prípravky
  • funguje pre všetky druhy trvalých i jednoročných burín, môžete ho použiť na listnaté a trávnaté buriny s vynikajúcimi výsledkami, ideálny je na cestičky a chodníky
  • ocot je úplne biologicky odbúrateľný, nehromadí sa, takže pomáha chrániť planétu.

Pozor, so záhradníckym octom manipulujte opatrne, aby sme si neurobili viac škody ako úžitku. Vyhýbajte sa tiež kontaktu octu s vašimi očami.


Náš tip: Na burinu myslite už pri sadení

Na burinu sa oplatí myslieť už vopred, pri sadení rastlín. Okolo sadeníc dajte preventívne vrstvu mulču a pravidelne ju kontrolujte, podľa potreby doplňte.


Foto: istock.com

 

Sabína Zavarská
Zdroj: urobsisam