Skip to content
Menu
Menu

Koľko šálok kávy môžete vypiť za jeden deň? Vypiť ich viac môže spôsobiť toto

Prečítať článok

Káva je nápoj, ktorý nás sprevádza takmer každý deň a mnohí ľudia ju radi pijú pri raňajkách aj po obede. Niekedy sa však objavujú tvrdenia, že je nezdravá a môže mať nepriaznivý vplyv na funkcie nášho organizmu. Vedci si preto vzali túto otázku pod drobnohľad a skúmali, koľko kávy môžeme bezpečne vypiť za deň.

Kofeín je účinná zložka kávy, ktorá je zodpovedná za to, že sa po vypití tohto nápoja cítime menej ospalí a máme viac energie na fungovanie. Obsah kofeínu v káve je rôzny a pohybuje sa od 50 mg do 400 mg v závislosti od veľkosti nápoja a jeho intenzity. Všeobecne sa však prijíma, že priemerná šálka kávy (250 ml) obsahuje približne 140 mg kofeínu.

Denný limit pre šálky kávy

Podľa FDA (Food and Drug Administration) je maximálne množstvo kofeínu za deň, ktoré je bezpečné pre ľudské zdravie, 400 mg, čo zodpovedá štyrom šálkam čiernej kávy. Hoci táto hodnota nie je veľká, podľa štatistík aj tak málo ľudí vypije toľko kávy. Väčšina opýtaných totiž konzumuje dve až tri šálky denne.

Pri zvažovaní, koľko kofeínu denne prijmeme, je dôležité zohľadniť, aký druh kávy denne pijeme. Nápoj pripravený zo 60 ml espressa z kávovaru obsahuje približne 125 mg kofeínu, zatiaľ čo nápoj pripravený z varených kávových zŕn obsahuje približne 50 mg. Ešte inak je to, keď hovoríme o instantnej káve. V tomto prípade bude jedna šálka takéhoto nálevu obsahovať 30-90 mg v závislosti od kvality kávy.

Je káva zdravá?

Často sa objavuje aj otázka, či je akékoľvek množstvo kofeínu zdravé. Podľa Franka Chu z Katedry výživy Harvardovej univerzity má mierne pitie kávy pozitívny vplyv na zdravie. Okrem iného môže zabrániť cukrovke druhého stupňa, rakovine pečene, Parkinsonovej chorobe a srdcovým problémom.

Je však dôležité mať na pamäti, že keď prekročíme zdravú normu kofeínu (viac ako štyri šálky denne), môžeme už hovoriť o negatívnych účinkoch tejto látky na náš organizmus. Môžeme si to všimnúť, keď sa objavia bolesti hlavy, únava, problémy so sústredením, znížená motivácia, podráždenosť, nespavosť alebo úzkosť.

Kofeín sa nenachádza len v káve

Hoci 4 šálky kávy (400 mg) denne sú pre telo bezpečné množstvo, odborníci upozorňujú na jeden dôležitý detail. Je dôležité si uvedomiť, že kofeín nie je obsiahnutý len v káve, ale aj v čaji alebo šumivých nápojoch, ako je napríklad kola. Ak ich teda pijeme denne v rovnakých dňoch ako kávu, musíme si uvedomiť, že maximálne množstvo kofeínu v tele môžeme dosiahnuť oveľa rýchlejšie.

Podľa odporúčaní odborníkov je preto lepšie rozumne si vybrať zdroj veľkosti denného príjmu kofeínu a obmedziť sa na 2 – 3 šálky denne.

Zdroj