Skip to content
Menu
Menu

Konštrukčné dlhé valcované profily

Prečítať článok

Konštrukčná oceľ je vysoko kvalitný a vyhľadávaný stavebný materiál vyrobený z uhlíkovej ocele. Aplikácie zahŕňajú výstavbu komerčných a obytných budov, mostov, garáží a podperných nosníkov. Oceľové konštrukčné profily sa používajú aj na mechanizmy a diely v strojárstve.

Tieto výrobky z ocele sa vyznačujú vysokými ukazovateľmi mechanickej a fyzikálnej pevnosti, odolnosti voči korózii, deformáciám a chemickej expozícii.

Typy konštrukčných oceľových profilov

Najčastejšie sa používajú profily prierezu H (double-bar), I a U.

Nosník s konštantným prierezom (I-profily)

Nazývajú sa prírubové, univerzálne nosníky. Slúžia ako pomocné prvky konštrukčných rámov, používajú sa pri stavbe viacposchodových budov, striech a stropov, spoľahlivo odolávajú vetru a seizmickým zaťaženiam a zabezpečujú stabilitu a tuhosť hlavného rámu.

Dvojtyčové H-profily

H-profily majú podobný tvar ako I-nosníky, ale majú širšie koncové plochy. Môžu byť inštalované do zeme vertikálne aj horizontálne, pre hlboké podopretie základov a rovnomerné rozloženie zaťaženia od nosného prvku po celej rovine. Používajú sa na stavbu námorných a priemyselných stavieb, mostov a iných objektov. Profil I-nosníka je tiež súčasťou stropov v baniach a viacposchodových budovách.

Oceľové nosníky v tvare H poskytujú pevnosť a oporu konštrukciám. Výkon eliminuje potrebu použitia ďalších podpier, čo šetrí peniaze a čas. H-profily dobre odolávajú bočnému zaťaženiu a ohybu a vyznačujú sa vysokou nosnosťou.

Profily v tvare U

Majú sklon vo vnútornej rovine a poskytujú konštrukčnú podporu, pôsobia ako upevňovacie prvky a rámy. Oceľové U-profily sa vyrábajú na profilových ohýbačkách metódou ohýbania za studena z plechov valcovaných za studena alebo za tepla.

Hlavnou výhodou tohto typu profilu je možnosť zostaviť zváraciu konštrukciu a zároveň výrazne zvýšiť jej pevnosť. Profily v tvare U sa používajú v oblasti výroby nábytku, pri montáži panelových rámov pre rýchlu montáž do stien.

Výhody konštrukčných profilov

Konštrukčná oceľ sa aktívne používa ako kritický komponent v budovách. Má veľa výhod:

  • hospodárnosť a zníženie stavebných nákladov;
  • znížená hmotnosť pri zachovaní pevnosti produktu;
  • zjednodušená inštalácia;
  • odolnosť proti zničeniu, zaťaženiu, deformáciám atď. vplyvy;
  • rôzne formy, ktoré vám umožňujú vybrať si profil pre rôzne úlohy.

Vysokokvalitné konštrukčné profily vyrobené z ocele pomôžu vyriešiť otázky stavebných projektov akejkoľvek zložitosti – spevnenie podpier, konštrukcia stropov, nosných konštrukcií a mnoho ďalších.