Skip to content
Menu
Menu

DAD uviedlo premiéru hry Aj múdry schybí a zase je zatvorené

(ako) – Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove uviedlo v stredu druhú premiéru aktuálnej 75. divadelnej sezóny. Uviesť komédiu Aj múdry schybí, stihli len o vlások. Divadlo je už v týchto dňoch znova zatvorené.

Aj múdry schybí je satirická komédia z pera ruského autora Alexandra Nikolajeviča Ostrovského. Ako uviedol režisér Matúš Oľha, hra bola napísaná už pred 150 rokmi, no aktuálna je doteraz. To preto, lebo aj po 150 rokoch nastavuje rovnaké zrkadlo spôsobu komunikácie „tých najvyšších“ a „tí malí“ to vedia patrične využiť.

Komédia podľa režiséra Oľhu ukazuje obraz odľudštených vzťahov, ktoré sú komplikované aj v dnešnej spoločnosti.

Zároveň poukazuje na honbu ľudí za peniazmi bez ohľadu na stratu základných ľudských vlastností.

„Táto komédia je výsmech z týchto vlastností, a keď sa raz naplní divadlo publikom, tak ten oslobodzujúci smiech bude znamenať pre mnohých aj očistu, lebo tá inscenácia pomenúva veci, ktoré kriticky vníma aj väčšina normálnych ľudí,“ uviedol Oľha, ktorý s divadlom spolupracuje už vyše 24 rokov.

Na doskách divadla si zahral takmer celý súbor

Satirickú komédiu rozohralo 13 hercov. Na novej hre pracovali od februára, následne skúšanie prerušila epidemiologická situácia. K skúšaniu sa mohli vrátiť až v polovici augusta.

Hlavnú rolu Glumova, mladého autora pamfletov, si zahral Ladislav Ladomirjak.

„Som rád, že som konečne dostal zápornú postavu. Je to možnosť ukázať sa v rôznych polohách – od cholerika cez naivného človeka. Využijem tak všetko, čo viem a naučím sa to, čo som nevedel,“ prezradil Ladomirjak.

 

Foto: DAD

Komunálne voľby 2022 - Platená inzercia

PaedDr. Patrik Tomič MBA