Skip to content
Menu
Menu

Dni mesta Prešov 2021 prekvapia množstvom noviniek

(pv) – Mesto Prešov v spolupráci s PKO v Prešove pripravilo nový koncept Dní mesta Prešov pre rok 2021. Aj napriek obmedzeným možnostiam v súvislosti s pretrvávajúcou pandémiou sa Prešovčania môžu tešiť na skvelý program.

Po minuloročnej neplánovanej pauze sa vracajú obľúbené Dni mesta Prešov v novom šate. Pri tvorbe programu sme museli zohľadniť všetky aktuálne pandemické obmedzenia, ktoré sa môžu v priebehu júna opäť zmeniť. Organizátori však vyskladali pestrú ponuku kultúrnych podujatí, ktoré sú zárukou umeleckého zážitku aj zábavy, no zároveň budú brať ohľad na ochranu zdravia obyvateľov mesta Prešov i jeho návštevníkov. Dni mesta Prešov 2021 potrvajú od 7. do 20. júna 2021.

Kultúrne ochutnávky na terasách

Počas Dní mesta Prešov sa na vybraných letných terasách bude podávať okrem chutných nápojov a jedál aj porcia umenia. Po vzore Mapy Vianoc ponúkame Prešovčanom a návštevníkom nášho mesta aktualizovanú mapu, na ktorej sú špeciálne označené tie terasy, ktoré ponúknu svojim návštevníkom okrem tradičného menu aj kultúrny zážitok. „Klasické kultúrne podujatia v takej podobe ako ich poznáme a máme radi ešte stále nie sú povolené, čo nám však nebráni osláviť Dni mesta Prešov trochu inak a priniesť ľuďom aspoň malé kultúrne osvieženie v podobe spevu, hudby, malieb alebo iného druhu umenia. Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčannová.

Môže však ísť aj o prepojenie gastronómie s kultúrou v podobe zážitkových ochutnávok čokolády či vína. Program na kultúrnych terasách budeme propagovať aj prostredníctvom sociálnych sietí a web stránok PKO Prešov a mesta Prešov, aby sme vyzdvihli práve tých, ktorí spolu s nami ponúknu pestré kultúrne vyžitie počas dní mesta. K tejto myšlienke sa môžu pridať aj ďalšie terasy, ktoré môžu naďalej zasielať svoje programy na pkovstupenkypo@gmail.com.

Prešovská Jerusalema

Angolská tanečná skupina Phenomenos vlani zahájila svojím tancom na známu juhoafrickú pieseň tanečnú výzvu Jerusalema Dance Challenge, ktorá prostredníctvom sociálnych sietí obletela celý svet. Teraz táto výzva prichádza aj k nám a už o niekoľko dní sa stane súčasťou dní mesta ako „Prešovská Jerusalema“ s cieľom spojiť čo najviac Prešovčanov prostredníctvom tanca. Ako prvé tanečnú výzvu predstavili v centre mesta na pešej zóne prešovské mažoretky Diridonky 31. mája 2021. „Ide o chytľavý a rytmický tanec, ktorý v čase pandémie priniesol jednoduchý spôsob prepojenia a budovania komunity. Prešovskou Jerusalemou chceme osloviť čo najviac ľudí, ktorí sa symbolicky spoja prostredníctvom tanca v duchu spolupatričnosti a podpory po náročnom a dlhom období vzájomnej izolácie. Neváhajte, pridajte sa k nám a pošlite nám vaše tanečné video,“ uzavrela riaditeľka PKO Prešov Barbora Rusiňáková.

Do výzvy sa môže zapojiť každý kto má rád pohyb a tanec – školské kolektívy, rodiny, pracovné kolektívy, skupiny priateľov ale aj tanečné zoskupenia. Podmienkou je vyplnenie jednoduchého dotazníka a zaslanie videa s tancom na pieseň Jerusalema. Všetky informácie sú k dispozícii na sociálnych sieťach PKO Prešov a mesta Prešov spolu s dotazníkom, technickými pokynmi k prihláseniu a promo videom. Uzávierka zasielania videí bude 30.6.2021. Videá budeme zverejňovať v pravidelných intervaloch na www.facebook.com/pkopresov.sk. Zo všetkých videí, ktoré nám pošlete, vytvoríme spoločný mestský videoklip ako spomienku na Dni mesta Prešov 2021.

Koncerty pre ľudí z prvej línie

Oficiálnou súčasťou programu Dní mesta Prešov bude aj séria koncertov pre ľudí z prvej línie. Zdravotníci a učitelia čelili počas pandémie COVID-19 veľkému tlaku a vyťaženiu. Museli pracovať v sťažených podmienkach a zvládať extrémne situácie, ktoré si dovtedy nedokázali ani predstaviť. Chceme sa im preto aspoň symbolicky poďakovať za ich obetavú prácu, dopriať im chvíľku na relax a sprostredkovať im kultúrny zážitok s pozitívnou emóciou.

V sále PKO Čierny orol je od 10.6. do 20.6.2021 pripravených 5 koncertov, pričom na každý z nich pozveme 250 ľudí z prvej línie. V prípade zlepšenia epidemiologickej situácie, počet pozvánok zvýšime. Záznam z každého koncertu zverejníme na našich sociálnych sieťach a na webe. Prešovčania sa môžu tešiť aspoň v online podobe na vystúpenia hudobníkov BEETLES BAND, Swing Time For, Tásler Pufo band, Katky Kočšovej so skupinou ako aj operných umelcov Tatiany Paľovčíkovej, Titusza Tóbisza a Júlie Grejtákovej.

Po jednom z koncertov si uctíme symbolickým zapálením sviečok pamiatku všetkých Prešovčanov, ktoré nezvládli boj so zákerným koronavírusom. Po 13.6. 2021 bude možné v severnom parku pri Trojici zapáliť sviečku aj individuálne ako spomienku na tých, ktorí nás navždy opustili.

Tradičné záhradné kino a ďalšie netradičné novinky

Fanúšikovia filmov si prídu na svoje v obľúbenom Záhradnom kine na Masarykovej ulici. Filmovú sezónu otvárame už 11.6.2021 príbehom z pera J. K. Rowlingovej „Fantastické zvery a ich výskyt“. Pripravené sú aj ďalšie skvelé filmy, na ktoré bude možné zakúpiť vstupenky aj online. Pre každé kino premietanie bude na sociálnych sieťach PKO vytvorené podujatie so všetkými potrebnými informáciami.

Nevšednou novinkou bude výnimočná dražba umeleckých diel na podporu autistických umelcov. Tie budú vystavené od 11.6.2021 v Mestskej galérii Caraffka.

Okrem toho budú v centre mesta počas Dní mesta Prešov prebiehať aj neorganizované vystúpenia folklórnych súborov, šermiarov a rôznych ďalších individuálnych umelcov. Rovnako je plánovaná aj séria diskusií na aktuálne témy z oblasti kultúry a live streamy so zaujímavými hosťami.

Riaditelia troch prešovských firiem, Tomark, SEAK a Fecupral, budú hovoriť o svojich inováciach. O rozvoji prešovskej kultúry bude hovoriť Michal Hudák z Košíc, členovia CityPOintu aj zástupcovia mesta a PKO. V diskusii o prešovskej hudobnej scéne sa stretnú Rado Mešša, Milan Országh, Edo Klena, Martin Višňovský a Papyllon. Všetky diskusie moderuje Michal Frank. Vstup je zdarma, je však potrebná registrácia.

Foto: presov.sk