Skip to content
Menu
Menu

Dobrý vojak Švejk má už sto rokov

Prečítať článok

Slávny humoristický román Jaroslava Haška oslavuje tento rok 100. narodeniny. Josef Švejk predstavuje v našich životoch takmer mýtus. Generácie čitateľov poznajú naspamäť celé pasáže z tejto preslávenej knihy.

Rovnako ako je spojený obraz Švejka s obrázkami Josefa Ladu, je Švejk zvukovo prepojený s Janom Werichom. Ten nahovoril Švejka najprv pre bábkový film Jiřího Trnku a následne v priebehu niekoľkých rokov načítal celý román. Jeho interpretácia je považovaná za kongeniálne prepojenie s autorom a doposiaľ ostáva neprekonaná žiadnym z ďalších interpretov. Jan Werich, však nebol prvým, kto slávny román oživil svojím hlasom. Už v roku 1936 totiž vznikali nahrávky Švejka s legendárnym komikom Ferencom Futuristom.

Prvé nahrávky slávneho Haškovho románu vznikli pred 85 rokmi v roku 1936 a vyšli na platniach spoločnosti Ultraphon. Ide o dramatizáciu niekoľkých kapitol v podaní Ferenca Futuristu, Jožky Wannerovej, Járy Kohouta a Vojtu Mertena.

Jitka Molavcova a Diamantová Deska, Jan Werich, 2017, Supraphon

Najslávnejšia audiopodoba Švejka je, však spojená s interpretáciou Jana Wericha. V korešpondencii Jana Wericha s Jiřím Voskovcom, ktorá vyšla knižne na podnet kunsthistoričky Medy Mládkovej, sa môžeme dočítať, ako Werich s potešením vítal možnosť pracovať na nahrávkach Švejka pre Supraphon, ktorý mu (podľa jeho slov) v tej dobe vítane rozšíril komunistickou cenzúrou značne okresané umelecké príležitosti.

Werichova kultová interpretácia zostala zachovaná v komplete 17 LP platní, ktoré postupne vychádzali v rokoch 1977 až 1983 vo vydavateľstve Supraphon. Nahrávky vznikali s prestávkami až pätnásť rokov – medzi rokmi 1953 až 1970.

Jan Werich, archív, Supraphon

V tomto dnes už ikonickom audio spracovaní čítali okrem Jana Wericha niektoré postavy Vlasta Burian (poľný kurát Katz), Jiřina Šejbalová (pani Müllerová) a František Filipovský (redaktor). Supraphon vydal v roku 1995 na 2CD a audiokazetách výber To nejlepší ze Švejka v podání Jana Wericha. Pred trinástimi rokmi vyšiel celý súbor na 13 CD a v roku 2017 sa nahrávky dostali do formátu 2 CD-MP3. Toto posledné kompletné vydanie je doplnené i o bonus s historickými záznamami Švejka s Ferencom Futuristom z roku 1936, z Divadla Větrník z roku 1946 a s doposiaľ nevydanými skúšobnými snímkami s Janom Werichom z roku 1953.

Producentka Naďa Dvorská, ktorá súbory Švejka na CD usporiadala, dodáva: „Uvedenie skompletizovanej zvukovej verzie Švejka na trh bola pre vydavateľstvo Supraphon slávnostná udalosť. Nahrávky oslovujú nielen znalcov Haškovho diela, ale i tých, ktorí Švejka nikdy nečítali. V priebehu rokov sa ich predalo bezmála 500 000 na LP, MC, CD a MP3. Posledné zverejnenie z roku 2017 na 2CD-MP3 sprevádza booklet, v ktorom sú citované pasáže z esejí, ktoré o Švejkovi napísali Karel Kosík, Bohumil Hrabal, Karel Hvížďala, Vladimír Just a množstvo ďalších pamätníkov a znalcov. Supraphon usporiadal v roku 2017 pri príležitosti vydania kompletných nahrávok Švejka v tomto ďalšom zvukovom formáte na veľtrhu Svět knihy v pražských Holešoviciach odovzdanie Diamantovej platne Supraphonu in memoriam Janovi Werichovi. Na prianie vnučky Jana Wericha Zdeny Kvapilovej symbolicky prevzala Diamantovú platňu blízka rodinná priateľka Jitka Molavcová.“

Ferenc Futurista. / Foto: archív

Adriana Čahojová
Foto: archív

Posledné vydanie Švejka v katalógu Supraphonu:

https://www.supraphonline.cz/album/335776-hasek-osudy-dobreho-vojaka-svejka