Skip to content
Menu
Menu

Kultúrna Terra Incognita

Prečítať článok

Prešovská rozvojová agentúra už päť rokov spolupracuje s nórskymi partnermi na vzájomnom poznávaní slovenskej a nórskej kultúry hlavne v oblasti výmeny skúseností  kultúrnych aktérov oblasti artmarketingu, občianskom vzdelávaní a výstav kresleného humoru. Novou inštitúciou, ktorá sa zapojila do multilaterálneho kultúrneho partnerstva Free Feeling zameraného na ochranu slobody slova a tvorby autorov je inštitúcia Hafnaborg zameraná okrem výstav aj na workshopy, vzdelávanie a prezentácie umelcov rôznych žánrov pôsobiaca v Hafnarfjorðuru, treťom najväčšom meste Islandu.

Terra Inkognita predstavuje málo známy islandský  kreslený humor reprezentujúci Elín Elísabet Einarsdóttir a Hugleikur Dagssonom. Výstavné práce videli už návštevníci festivalu Živé sochy v Spišskej Novej Vsi, na hrade Šariš a prešovských kluboch Libresso a Wave. Od septembra budú inštalované aj v Bardejove, Humennom. „Je to prvé stretnutie s islandským kresleným humorom, ktorý je zatiaľ nepoznanou krajinou pre slovenských divákov a spolu s našim islandským partnerom plníme funkciu polárnikov pri jeho objavovaní„ charakterizuje výstavu Peter Rázus, autor projektu.

Elín Elísabet, ilustrátorka a výtvarníčka na voľnej nohe, študovala ilustráciu na Reykjavikskej škole výtvarných umení a odvtedy získala uznanie za svoju prácu, ako sú komiks, maľba, živá kresba ilustračné práce a iné. Vo svojej komiksovej tvorbe sa zameriava na humorné situácie každodennosti ale v podtexte rezonuje aj pocit samoty.  Medzi jej zaujímavé aktivity je aj spolupráca na projektoch Kráľovská škola kreslenia v Londýne, Kresba poézie a predstavivosti, Rezidencia vlákna, Tambacound – Senegal i Veterná búrka v lesoch – vizionárske krajiny organizovanou Haystack Mountain School of Crafts, Maine, USA.

Hulli Dagsson, entertainer, filmový kritik, autor úspešných satirických komiksov plných, provokatívneho a cynického  pohľadu na tabuizované témy čierneho humoru a vulgárnosti  s reflexiou na médiá akceptujúce násilie, morbídnosť, vraždy a genocídu v priamom prenose. Jeho miniaturizované postavičky  sú často bezradné i kolaburujúce v  konfliktoch so škodoradosťou, zlomyseľnosťou a krutosťou. Dagsson je „cartoons“ sociológ analyzujúci estetický brainwashing, podvedomie sociopatických  vodcov, podozrivých autorít  i celebrít. Jeho obrázky balansujú na hraniciach perverzity a blasfémie , ktoré sú  určené hlavne dospelému divákovi a  spätná väzba divákov je lakmusom prijatia, alebo odmietnutia jeho tvorby„ komentuje tvorbu autorov Peter Rázus. V polovici októbra sa predstavia islandským divákom so svojou tvorbou známi autori kresleného humoru Bobo Pernecký a Fero Jablonovský.

„Projekt „Free Feeling“ je podporený z programu Active Citizens Fund – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“