Skip to content
Menu
Menu

Napriek koronakríze bola návštevnosť múzeí a galérií v kraji úspešná

Prečítať článok

(ako) – Múzeá a galérie v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) fungovali vlani kvôli koronavírusu v obmedzenom režime. To sa odzrkadlilo na celkovej ročnej návštevnosti. Napriek skrátenej dobe, kedy mohli byť pre verejnosť kultúrne zariadenia otvorené, zaznamenali viaceré z nich rekordnú návštevnosť najmä v letných mesiacoch.

Ako informovala Lea Heilová z odboru komunikácie a propagácie na Úrade PSK, župné múzeá a galérie navštívilo vlani viac ako 357-tisíc ľudí. Oproti roku 2019 ide o pokles viac ako 188-tisíc návštevníkov.

Napriek tomu Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni v roku 2020 navštívilo najmä vďaka úspešným letným mesiacom, kedy vzrástla návštevnosť o 40%, celkovo viac ako 200-tisíc ľudí. Minuloročná návštevnosť Ľubovnianskeho múzea – hradu v Starej Ľubovni tak predstavuje vyše polovicu celkovej návštevnosti všetkých múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach.

Rekordy v návštevnosti

Neočakávane priaznivá bola vlaňajšia letná sezóna aj v ďalších krajských múzeách. V letných mesiacoch došlo k prekročeniu návštevnosti oproti roku 2019 aj v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Nárast platiacich návštevníkov bol rovnako ako v Ľubovnianskom múzeu o 40 %, čo pre múzeum predstavuje celkový doterajší rekord v návštevnosti vôbec. Dohromady v roku 2020 navštívilo múzeum vyše 21,5-tisíc turistov.

Aj Vihorlatské múzeum v Humennom vyhodnotilo letnú turistickú sezónu v mesiacoch júl – august 2020 za najúspešnejšiu vo svojej histórii. Počet návštevníkov prevýšil počet za predchádzajúce leto (2019) takmer o tisíc návštevníkov. Počas júla a augusta 2020 navštívilo múzeum takmer 12 800 návštevníkov. Celkovo tu vlani zavítalo 17-tisíc ľudí.

Návštevnosť v lete vzrástla aj v Krajskom múzeu v Prešove a jeho pobočkách (Kaštieľ Stropkov, Kaštieľ Hanušovce) takmer o 11 %. Celkovo tu prišlo vlani viac ako 32-tisíc návštevníkov.

Vyše 33-tisíc záujemcov si prišlo v roku 2020 pozrieť expozície Šarišského múzea v Bardejove, takmer 32-tisíc návštevníkov zavítalo do Múzea v Kežmarku a viac ako 5700 do Podtatranského múzea v Poprade. Tatranská galéria v Poprade zaznamenala v minulom roku vyše 8300 návštevníkov a Šarišská galéria v Prešove viac ako 6 600 ľudí.

Foto: KOCR SVS