Skip to content
Menu
Menu

Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!

(pv) – Súčasťou 5. ročníka Festivalu architektúry a dizajnu je po prvýkrát návrhová súťaž kreativity. Študenti i široká verejnosť majú možnosť navrhnúť nový vzhľad bývalej Mestskej oázy a vyhrať finančnú odmenu.

Organizátori Festivalu architektúry a dizajnu FEAD Prešov 2020 v spolupráci s Mestom Prešov a Mestským úradom v Prešove vyhlasujú 1. ročník návrhovej súťaže kreativity určenej pre širokú verejnosť, ktorej cieľom je tvorivá zmena okolia a racionálne koncepčné využitie zanedbaných alebo opustených verejných priestranstiev a nehnuteľností v Prešove.

Vďaka podpore projektu URBACT Civic eState, kandidatúre mesta Prešov na Európske hlavné mesto kultúry 2026, a taktiež odbornej spolupráci s Prešovskou univerzitou v Prešove, máme možnosť priložiť ruku k dielu aj my všetci. „Spolu s mestom Prešov sme dostali nápad, ako obohatiť tento festival a jeho ďalšie ročníky a zapojiť celú verejnosť bližšie do sveta architektúry, projektovania, plánovania, funkčnosti a realizácie toho všetkého. Preto vyhlasujeme návrhovú súťaž koncepčného využitia územia verejného parku  na Okružnej ulici – bývalej Mestskej oázy v Prešove, ktorá potrvá od dnešného dňa a návrhy je možné podávať do 6.11.2020 do 12.00 hod.,” uvádza Ing. arch. Peter Marcinko, autor myšlienky FEAD-u.

„Ak sa táto súťaž vydarí, na budúci rok ponúkneme opäť nový priestor alebo priestranstvo, aby ktokoľvek z vás, čo vie dať svoje nápady na papier a zapojiť sa, mohol takýmto spôsobom participovať na skrášľovaní tohto krásneho mesta. Je možné využiť spôsob či architektonický, stavebný, alebo len skrášliť priestor napríklad realizáciou malých komunitných aktivít. Preto sú všetci súťažechtiví pozvaní zapojiť sa. Ceny za prvé tri miesta sú takisto lákavé. A takisto by som chcel všetkých pozvať na krátke piknikové posedenie s prezentáciou tejto súťaže priamo na mieste – v Mestskej oáze na konci Okružnej ulice ku Kumštu,“ dodáva.

Piknik v Mestskej oáze

Vyhlásenie súťaže, zadanie a všetky potrebné informácie sú prístupné na stránke festivalu FEAD a na webovej stránke mesta Prešov. Prvá prezentácia súťaže – piknik priamo v Mestskej oáze, sa uskutoční 13. októbra o 15-tej hodine. Všetkých záujemcov o súťaženie tam čaká malý darček.

Ako by mali vyzerať verejné priestranstvá?

Na mnohých miestach nášho mesta možno nájsť nevyužité parky a zákutia, ktoré by mali ľudia  spolu s organizátormi festivalu FEAD v ďalších rokoch postupne skrášľovať. Ak máte nápad, ako by mali verejné priestranstvá vyzerať a aké akrivity by sa tam mali robiť, zapojte sa do súťaže.

Prvý ročník súťaže bude zameraný na malý, ale o to pozoruhodnejší priestor bývalej Mestskej oázy na Okružnej ulici pri Kumšte. Tri najlepšie nápady budú finančne odmenené.

 

Foto: presov.sk