Skip to content
Menu
Menu

O KORONAVÍRUSE TROCHU INAK

(ako) – Zmysel pre humor patrí k  historicky účinným zbraniam proti strachu, fatalizmu či  depresii. Mnohokrát je to humor trpký, kedy sa úsmev cez slzy prediera len veľmi ťažko, ale aj humor čierny so sarkastickou  grimasou,  vysmievajúci sa rezignácii v situáciách, kedy je užitočnejšie  zaujať nadhľad racionálneho úsudku nad chaotickým  jednaním.

MIlenko Kosanovic
Ľubomír Kotrha

Strach je vždy ten najhorší sprievodca a tak je úžasné spoznávať ľudí, ktorí aj v tých najsmutnejších chvíľach dokážu svoje okolie povzbudiť a rozveseliť. Karikaturisti to dokážu vari najlepšie. „Prostredníctvom  internetu dostávam každý deň niekoľko obrázkov od autorov, ktorí vystavovali v Galérii kýchania mozgu , ale aj  ďalších karikaturistov prezentujúcich sa na sociálnych sieťach. Jedným z prvých  bol slovenský autor Ľubo Kotrha, ktorého práce sme videli aj v Prešove a čoskoro sa pridal aj nórsky výtvarník Firuz Kutal a ďalší . Je to vzácna infúzia nádeje, optimizmu a energie, ktorú momentálne potrebujeme rovnako, ako pravidelné umývanie rúk a ochranné rúška,“ povedal Peter Rázus, organizátor medzinárodnej výstavy Kýchanie mozgu od kalokagathie a späť.

Tento názor potvrdzuje aj  otvorená výzva k účasti na medzinárodnej súťaži “Porazíme koronavírus “, ktorú vyhlásili v  Iráne, v krajine, ktorú súčasná epidémia tvrdo skúša. Ľudia však v sebe nosia nádej a do súťaže je už prihlásených takmer 150 autorov z celého sveta.

Foto: Peter Rázus