Skip to content
Menu
Menu

Odkaz starých materí Šariša v oknách súčasného Prešova

Folklór na Slovensku zažíva v posledných rokoch veľký boom. Slováci akýchkoľvek vekových kategórií s hrdosťou nosia na svojom oblečení či doplnkoch unikátne vzory, ktoré sú inšpirované tradičnou výšivkou. Dôležité je nosiť hlavne vzory pochádzajúce zo Slovenska ktoré sú vkusným doplnkom a znakom hrdosti na svoju domovinu.

Krajské múzeum v Prešove  vo svojom zbierkovom fonde uchováva vzácne unikáty krojov ktoré sú typické pre región Šariš. Práve v odeve sa ukazuje rozmanitosť Slovenska. Ani jeden kroj či krojová súčiastka nie je identická. A práve v tomto je to naše malé Slovensko jedinečné.

Jedinečnosť môžeme vidieť aj vo výšivkách, ktoré sa nachádzajú na krojoch. Výšivka patrí medzi najrozšírenejšie a najznámejšie prejavy hmotnej ľudovej kultúry. Z výšivky vieme vyčítať sociálne postavenie nositeľa či vek. Plní nielen funkciu ozdobnú ale aj úžitkovú. Mladým a slobodným patria farby veselé, živé a pestré. Vydaté ženy a ženatí muži v strednom veku boli prostredníctvom výšivky určení striedmejšou farebnosťou, skromnejšou ornamentálnou skladbou a výzdobou. Staroba sa cez výšivku odráža v použití čiernej a bielej farby ako aj úzkou líniou vedľa seba kladených motívov v ornamente.

Originalita a úcta k našim tradíciám sa preniesla aj do výkladových okien jednej predajne v širšom centre mesta Prešov. Inšpiráciou pre vytvorenie nového dizajnu  bola tradičná výšivka nachádzajúca sa na  mužskej veste či dlhej súkennej halene „čuhe“ pochádzajúcej z obce Kendice. Obe odevné súčiastky sú zdobené vyšívanými ornamentmi: vlnou plným stehom vyšitý pestrý lístkový-vetvičkový ornament, kruhové kvety a tulipány.

Spomenuté vyšívané ornamenty použili vo svojej farebnej škále odtiene červenej, zelenej a modrej. Farby trikolóry (červenej, zelenej a modrej) sa preniesli aj pri súčasných vzoroch nachádzajúcich sa na výkladových oknách predajne v širšom centre mesta Prešov. Tomuto odevu sa počas svojej vedeckej kariéry venoval etnograf  Dr. Ján Koma z Múzea SRR v Prešove, súčasného Krajského múzea v Prešove.  Aj takýmto spôsobom sa snažíme o zachovanie národného pokladu pre ďalšie generácie.

Zapojte sa do súťaže

Krajské múzeum v Prešove v spolupráci s Prešovským večerníkom si pre Vás pripravilo súťaž o Rodinnú vstupenku ako aj súkromnú komentovanú prehliadku do Krajského múzea v Prešove a  jeho organizačných jednotiek v Hanušovciach nad Topľou a Stropkove, ktorú môžete využiť počas jedného celého roka odo dňa vyhodnotenia súťaže. Stačí zaslať správnu odpoveď na otázku:

„Výklad ktorej predajne v širšom centre Prešova je zdobený vzorom kendickej výšivky?“

Vaše odpovede posielajte na muzeum@tripolitana.sk do 15. 10. 2020. Vyhodnotenie súťaže bude 20. 10. 2020. Výsledok súťaže nájdete na web a Facebook stránke Krajského múzea v Prešove. Partnerom súťaže je Prešovský večerník. Čakáme na Vaše odpovede.

 

Zuzana Andrejová
Etnograf, Krajské múzeum v Prešove