Skip to content
Menu
Menu

V Galérii kýchania mozgu vystavuje Nór Firuz Kutal

Dnes predstaví Galéria kýchania mozgu v centre nezávislej kultúry Wave v Prešove, tvorbu nórskeho autora kresleného humoru Firuza Kutala, ktorý v roku 2019 navštívil v spolupráci Norwegian Cartoonist Gallery MiA Prešov a festival Amplión v Banskej Štiavnici.

Autor prezentoval svoje práce na výstave Free Feeling a reprízu podujatia zopakoval v Oslo vo svojej galérii kresleného humoru E96 . Jeho autorská výstavná kolekcia predstavuje 70 prác, ktoré sarkasticky zachytávajú problematiku agresivity, diskriminačných vzťahov k ženám, tragikomický pohľad na problematiku COVID 19, ale slobody prejavu. Výstava potrvá do konca roka.

Kto je Firuz Kutal?

Firuz Kutal tureckého pôvodu študoval v Nórsku ako grafický dizajnér a ilustrátor. Od roku 1990 je umelcom na voľnej nohe. Jeho kresby sú publikované vo viacerých tureckých, nórskych a gréckych novinách ako Ny Tid, Klassekampen, Dagbladet, Forfatteren, Birgun, Seruven, Lacivert and Ozne, Independent Media Center, Comedy Corner, Amnesty Magasinet atď.

Získal čestné uznania po celom svete av decembri 2009 získal jednu z cien OSN Ranan Lurie POLITICAL CARTOON za „Citáciu za výnimočnosť“. Na súťaži Fax for Peace v talianskych Benátkach získal prvú cenu. Nedávno získal Bronzovú cenu na súťaži HumoDEVA 2018.

Je pravidelným karikaturistom pre spravodajský portál Vart Oslo a noviny Utrop v Nórsku a tiež produkuje karikatúry a obálky časopisov pre turecké médiá. Je členom Federácie karikaturistických organizácií v Nórsku, Don Quijote Cartoon Committee, Cartoon Movement, United Sketches a Norwegian PEN.

Peter Rázus