Skip to content
Menu
Menu

V obrazoch Jozefa Feča predstavujeme tému holokaustu

Prečítať článok

Pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý si pripomíname 9. septembra, Štátna vedecká knižnica v Prešove pripravila tematickú výstavu výtvarných diel rómskeho výtvarníka Jozefa Feča s názvom Holokaust.

Výstava je dostupná vo Window Gallery na Hlavnej 99 od 1. 9. do 30. 9. 2022 v čase od 17.00 hod. do 23.00 hod.
„Autor v desiatich výtvarných dielach zobrazuje tému rómskeho holokaustu na veľkoformátových obrazoch, ktoré vytvoril v prvej polovici tohto roka vďaka štipendiu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR. Námet čerpal z literárneho diela Eleny Lackovej s názvom Mŕtvi sa nevracajú,“ uviedol Roman Čonka, vedúci dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry Štátnej vedeckej knižnice v Prešove.

Jozef Fečo obrazy zapožičal knižnici na dokumentáciu a realizáciu výstav k téme rómskeho holokaustu. Knižnica s autorom spolupracuje od roku 2015, kedy pre dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry vytvoril 23 portrétov svetových osobností s rómskym pôvodom.

„Zrazu všetko stíchlo. Dvere sa zabuchli. Namiesto vody sa zo spŕch nad ich hlavami ozval sykot. Esesáci pustili plyn. O chvíľu bolo vnútri počuť už len zúfalé stony dusiacich sa ľudí, volanie o pomoc a búchanie na dvere. Jenko do poslednej chvíle s plačom volal: Šárika moja, kde si, ozvi sa mi! Ale jeho volanie a plač mu v hrdle zadusil plyn. Keď v komore všetko stíchlo, komando smrti miestnosti vyvetralo a nosiči mŕtvol odvážali mŕtvoly do krematória,“ znie úryvok z knihy Mŕtvi sa nevracajú od rómskej spisovateľky Eleny Lackovej.

„Desať obrazov s názvami Gardisti, Koncentrák, Razie, Do tábora nútených prác!, Hľadanie spravodlivosti, Rozsudok smrti, Útek, Les, Väzni a Elena Lacková autor doplnil o úryvky z literárneho diela Mŕtvi sa nevracajú, ktoré približujú temné vojnové obdobie na Slovensku,“ dodal Roman Čonka.

V tento deň (9. september) v roku 1941 Slovenský štát ratifikoval takzvaný Židovský kódex. Tento kódex bol sériou zákonov a nariadení, ktoré zbavili 80 000 slovenských Židov občianskych a hospodárskych práv a v skutočnosti ich postavili na hranu zákona a spoločnosti. Vládna tlač – vtedy jediná na Slovensku – sa chválila, že kódex je ešte prísnejší ako nacistické Norimberské zákony.

Renáta Šmidová
ŠVK Prešov