Skip to content
Menu
Menu

8 vecí, ktorých sa treba vzdať, aby ste sa cítili šťastní

Prečítať článok

21.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).

Namiesto toho, aby sme ich nechali ísť, lipneme na mnohých veciach, ktoré sú zdrojom nášho stresu a utrpenia. Prečo s nimi nezačať postupne bojovať už od dnešného dňa?

Čoho sa treba vzdať, aby ste sa cítili šťastní?
Foto: shutterstock/Ground Picture

Vzdajte sa vnútorného nutkania mať vždy pravdu.

Mnohí z nás neznesú ani len myšlienku, že by sa mohli mýliť. Pritom nikto nie je neomylný. Oplatí sa vám pri obrane vlastného ega riskovať hádku alebo dokonca koniec cenného vzťahu?

Zbavte sa negatívnych myšlienok o sebe.

Väčšina z nich je neopodstatnená, iracionálna a predovšetkým sebazničujúca. Oplatí sa pozrieť sa na ne bližšie, včas ich spochybniť a nedovoliť, aby sa stali trvalou súčasťou nášho sebaobrazu.

3 Zmeňte presvedčenia, ktoré vás obmedzujú.

Prestaňte deliť veci na tie, ktoré môžete dosiahnuť a tie, ktoré určite nedokážete. Nedovoľte, aby vás nedostatok sebadôvery zastavil. Roztiahnite krídla a vzlietnite!

Prestaňte sa sťažovať.

Neustále sa sťažujete na situácie, ľudí alebo udalosti, ktoré vás robia nešťastnými, smutnými a nespokojnými? Tieto pocity vo vás nevyvolávajú oni, ale je za ne zodpovedné vaše vnímanie reality. Nič a nikto vás nemôže urobiť smutnými alebo nešťastnými – pokiaľ im to nedovolíte.

Prestaňte neustále kritizovať.

Prestaňte vopred odmietať to, čo je iné, nezvyčajné a odlišné. Všetci sme iní a zároveň sme si podobní, hoci len v potrebe prijatia. Rešpektujte to.

6 Naučte sa skrotiť svoje obavy.

„Jediná vec, ktorej by sme sa mali báť, je strach samotný“. – Franklin D. Roosevelt hovorieval. Uvedomte si, že strach existuje len vo vašej hlave a je len na vás, či vás bude ovládať.

Rozlúčiť sa s minulosťou.

Podcenili ste čas, na ktorý teraz tak túžobne spomínate? Súčasný okamih je všetko, čo máte a nič na tom nezmeníte. Buďte tu a teraz vo všetkom, čo robíte, a užívajte si život!

Je dôležité naplánovať si čas, ktorý je len pre vás.
Foto: shutterstock/Subbotina Anna

8 Skoncujte so životom podľa očakávaní druhých.

V snahe získať uznanie sa riadite tým, čo si iní myslia, že je pre vás najlepšie a ignorujete svoje vlastné potreby? Pripomeňte si, čo naozaj chcete a čo robí najväčšie potešenie vám, nie druhým.

Rituály pomáhajú párom budovať vzťah a pripomínajú partnerom, akí sú pre toho druhého dôležití. Začnite deň vzájomným pozdravom „dobré ráno“, bozkom a objatím. Stojí za to si uvedomiť, že 20-sekundové objatie spúšťa uvoľňovanie dopamínu („prenášača potešenia“) a oxytocínu (hormónu zodpovedného za vytvorenie puta). Snažte sa večer spoločne stolovať. Môžete si tiež spoločne čítať, pozerať filmy alebo sa spoločne kúpať. Je dôležité naplánovať si čas, ktorý je len pre vás.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prečo ženy podvádzajú? Vôbec to nie je o nedostatku vášne. Odborník upozornil na 7 dôvodov

Písal o tom už Aristoteles. Čo je to emocionálna inteligencia?

The post 8 vecí, ktorých sa treba vzdať, aby ste sa cítili šťastní appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj