Skip to content
Menu
Menu

Kvapky vody na jahodových listoch? To nie je rosa. Takto vám rastlina dáva dôležité znamenie

Prečítať článok

21.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ivanova Tetyana).

Kvapky vody na okrajoch listov jahôd sú javom, ktorý sa často zamieňa s rannou rosou. V rozpore so zdaním však s ňou nemá nič spoločné. Čo znamenajú kvapky na listoch? Takto vám rastlina dáva najavo dôležitú vec.

Čo znamenajú kvapky na listoch?
Foto: shutterstock/Ivanova Tetyana

Gutácia, t. j. výskyt kvapiek vody na listoch, je úplne prirodzený jav a často sa zamieňa s rosou. Je však ľahké ju rozlíšiť, pretože rosa pokrýva celý list, zatiaľ čo gutácia sa týka len okrajov. Niektorí ľudia hovoria, že rastlina „plače“, a je na tom kus pravdy. Hoci samotný jav nie je nebezpečný, jeho výskyt by už mal byť dôležitým signálom.

Čo znamenajú kvapky na listoch? Zistite, kedy dochádza ku gutácii

Kvapky na okrajoch listov, ktoré pripomínajú kryštáliky, vyzerajú nápadne, ale sú signálom na znepokojenie. Prečo? Gutácia je vylučovanie kvapôčok vodných roztokov organických zlúčenín a minerálnych solí. Kvapôčky sa objavujú na hydatódach, štruktúrach umiestnených na koncoch listových čepelí. Najčastejšie sa vyskytujú na listoch mladých jahôd, ale aj na iných rastlinách.

Prostredníctvom gutácie sa jahody zbavujú prebytočnej vody.
Foto: shutterstock/OLESYA BOLTENKOVA

Kedy dochádza ku gutácii? Keď je rastlina vystavená veľkému množstvu vody v pôde a na vzduchu, musí ju odparovať iným spôsobom. Týmto spôsobom sa zbavuje prebytočnej vody, aby sa zachránila pred príliš veľkým tlakom v bunkách a aby sa zachránila pred hnilobou. Kvapky na jahodách sa najčastejšie objavujú skoro ráno alebo neskoro večer.

Prečo rastliny „plačú“? Urobte jednu vec a vaše jahody vám poďakujú

Hoci občasné vyparovanie nie je dôvodom na obavy, pretože znamená, že rastlina má prístup k dostatočnému množstvu vody v pôde, notoricky známe kvapkanie by malo vyvolať opatrenia. V takejto situácii sa odporúča na určitý čas obmedziť zalievanie a zabezpečiť, aby boli záhony dostatočne chránené pred prívalovými dažďami. Nadmerné množstvo vody môže v konečnom dôsledku viesť k hnilobe koreňov, oslabeniu rastliny a zvýšeniu rizika hubových ochorení, ktoré ničia úrodu.

Na určitý čas obmedzte zalievanie a zabezpečte, aby boli záhony dostatočne chránené pred prívalovými dažďami.
Foto: shutterstock/encierro

TIP: Ak chcete znížiť hromadenie vody v záhonoch s jahodami, môžete si vytvoriť jednoduchý „drenážny systém“. Pomocou násady motyky alebo palice opatrne vytvorte kanáliky na odvádzanie vody na cestičky, najmä počas silných dažďov. Tým sa zabezpečí, že voda bude odtekať preč zo záhonov.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Úroda jahôd bude rekordná. Na aplikáciu domácich živín ešte nie je neskoro

Kradnú vodu a živiny z kríkov. Ako sa zbaviť buriny z jahôd?

The post Kvapky vody na jahodových listoch? To nie je rosa. Takto vám rastlina dáva dôležité znamenie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj