Skip to content
Menu
Menu

Ako odstrániť škvrny od červeného vína? Tieto jednoduché spôsoby problém vyriešia

Prečítať článok

23.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/New Africa).

Pohár červeného vína je často vhodným nápojom na romantickú alebo elegantnú večeru. Hoci je ceneným doplnkom, škvrny, ktoré po kontakte s ním vznikajú, sú niekedy problematické. Ak takáto situácia nastane, je užitočné vedieť, ako sa s nimi účinne vysporiadať.

Pohár červeného vína je často vhodným nápojom na romantickú alebo elegantnú večeru
Foto: shutterstock.com/New Africa

Častou nehodou je postriekanie košele alebo obrusu vínom. Niekedy stačí chvíľka nepozornosti, aby sa na látke objavila červená škvrna. V takejto situácii je dôležité reagovať okamžite. Červené farbivo preniká rýchlo a hlboko do vlákien, takže škvrnu je po čase ťažké odstrániť. Takže najhoršie, čo môžete urobiť, je hodiť zafarbený predmet do koša na bielizeň a nechať ho tak niekoľko dní. Našťastie existuje niekoľko domácich prostriedkov, ktoré vás účinne zbavia škvŕn po rozliatom nápoji.

Šesť domácich prostriedkov na odstránenie škvŕn od červeného vína

Soľ

Čerstvo vytvorenú škvrnu posypte veľkým množstvom soli a nechajte ju nejaký čas vstrebávať víno. Keď vykoná svoju prácu, látku opláchnite a vložte ju do práčky a perte ako zvyčajne. Ak je škvrna na svetlej tkanine, môžete soľ pokropiť citrónovou šťavou. A ak nemáte po ruke soľ, je dobré namiesto nej použiť mastenec.

Peroxidová voda

Škvrnu od červeného vína môžete navlhčiť peroxidom vodíka a potom opláchnuť čistou vodou. Ak ide o veľmi jemnú tkaninu, peroxid vodíka zrieďte vodou, najlepšie perlivou minerálnou vodou, ktorá prenikne hlbšie do tkaniny a lepšie ju vyčistí.

Zemiaková múka

Zemiaková múka je ďalším pomocníkom pri odstraňovaní škvŕn z červeného vína. Zmiešajte múku s vodou na kašu a naneste ju na zafarbenie. Potom látku opláchnite v studenej vode a hoďte ju do práčky ako zvyčajne.

Horúce mlieko

Toto je ďalšia domáca metóda odporúčaná na odstránenie stôp po červenom víne. Mlieko zohrejte v hrnci alebo v mikrovlnnej rúre. Nalejte ho na škvrnu, nechajte ho chvíľu pôsobiť a potom hoďte oblečenie do práčky.

Biele víno

Ak chcete odstrániť nežiaduce stopy po alkohole, posväťte pohár bieleho vína (najlepšie šumivého) a nalejte ho na škvrnu. Potom tkaninu utrite a hoďte ju do práčky. Namiesto toho môžete použiť perlivú vodu

Alkohol

Táto metóda dobre funguje na zafarbenú bielu látku. Namočte odev do roztoku liehu a vody v pomere 1:1 a potom ho vyperte podľa pokynov na etikete.

Vyššie uvedené metódy budú dobre fungovať proti škvrnám vytvoreným na obrusoch alebo oblečení, ale pri pokuse o odstránenie škvŕn na koberci alebo pohovke pristupujte k tejto úlohe opatrne
Foto: shutterstock/Robert Kneschke

Odstránenie škvŕn od vína z koberca alebo pohovky

Vyššie uvedené metódy budú dobre fungovať proti škvrnám vytvoreným na obrusoch alebo oblečení, ale pri pokuse o odstránenie škvŕn na koberci alebo pohovke pristupujte k tejto úlohe opatrne. Škvrny od červeného vína najprv osušte papierovou utierkou a jemne pritlačte. Neotierajte, aby ste farbivo nevtierali do tkaniny. Potom musíte škvrnu posypať veľkým množstvom soli alebo múky. Keď absorbujú vlhkosť, treba ich pozbierať napríklad navlhčenou špongiou, a keď je látka suchá, vysajte ju.

Až keď pokus o „suché“ čistenie nezaberie, môžete vyskúšať inú metódu, pričom nezabudnite skontrolovať, či je pre látku bezpečná. Skúška by sa mala vždy vykonať na neviditeľnej časti tkaniny. Ak účinok nie je dostatočný, budete musieť siahnuť po profesionálnom čistiacom prostriedku.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Choďte do záhrady na zber a pripravte si domáce víno zo slovenského hrozna. Pamätajte na jedno dôležité pravidlo

Ukázala, ako otvárať víno bez vývrtky. „Rád by som to vedel skôr“

The post Ako odstrániť škvrny od červeného vína? Tieto jednoduché spôsoby problém vyriešia appeared first on Vášeň v tebe.