Skip to content
Menu
Menu

Ako rozpoznáte toxický vzťah? Tu sú tri príklady červených vlajok, ktoré sa považujú za „normálne“

Prečítať článok

7.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:muž_žena_pár_vzťah).

Čoraz viac sa hovorí a číta o toxickom správaní, ktoré kazí medziľudské vzťahy a otravuje život. Niekedy, keď sme na nejakú osobu príliš naviazaní alebo sme ňou príliš zneistení, môže byť ťažké rozpoznať červené vlajky. Tu sú tri bežné manipulačné techniky, ktoré používajú toxickí ľudia.

Čoraz viac sa hovorí a číta o toxickom správaní, ktoré kazí medziľudské vzťahy a otravuje život.
Foto:muž_žena_pár_vzťah

Najčastejšie červené vlajky v partnerstvách

Najčastejším toxickým správaním je „taktika obete“. Čo to znamená? Znamená to, že dotyčná osoba sa neustále považuje za obeť. Tvrdí, že jeho alebo jej konaniu sa nedá nič vyčítať a že za všetko môže zvyšok sveta. Takáto manipulácia sa často vyskytuje v partnerských, priateľských alebo rodinných vzťahoch. Stojí za to venovať tomu osobitnú pozornosť.

Takíto ľudia sa v hádkach snažia v druhej osobe vyvolať pocit viny. Tvrdia, že ste to vy, kto je na vine, a svoje vlastné chyby neuznávajú alebo ich nechcú uznať. Pre takýchto ľudí je ťažké priznať, že sa správali nevhodne.

Urážka sa zmenila na vtip. Stojí za to prehodnotiť takýto vzťah

Ďalšou manipulačnou technikou, ktorá sa vyskytuje v toxických vzťahoch, je trik „je to len vtip“. Znamená to, že daná osoba sa o vás zle vyjadrí alebo vás niečím urazí, a keď ju na to upozorníte, oznámi, že to bol len nevinný žart. Manipulátor sa skrýva za masku „takého zmyslu pre humor“ alebo vás obviňuje, že ste nepochopili jeho neuveriteľne „vtipný“ vtip.

Môže sa vás tiež pokúsiť obviniť, že nemáte zmysel pre humor. V týchto situáciách však treba mať na pamäti, že vy ste ten, kto si sám určuje hranice. Ak máte pocit, že vás niečo urazilo alebo zahanbilo, druhá strana by to mala pochopiť. Najmä ak jej záleží na vašom pohodlí.

Tretím toxickým správaním, ktoré naberá na sile, je „maskovanie zlomyseľnosti“. To znamená, že manipulátor vás uráža a potom sa snaží obhájiť
Foto: shutterstock/fizkes

Aký je toxín, ktorý sa skrýva pod maskou? Dávajte si pozor na toto správanie

Tretím toxickým správaním, ktoré naberá na sile, je „maskovanie zlomyseľnosti“. To znamená, že manipulátor vás uráža a potom sa snaží obhájiť, že to robí vo váš prospech. Môže sa dokonca považovať za „hrdinu“ v danej situácii.Veď som k tebe úprimný, mal by som klamať?“ „Nie,“ odpovedá manipulátor. – toto sú bežné slová, ktoré používajú toxickí ľudia, ktorí urážajú druhých. Pritom sa vás snažia uraziť bez toho, aby znášali následky. Pamätajte, že kritika sa dá vysloviť konštruktívne, bez toho, aby ste niekomu ublížili.

Ak si myslíte, že ste uviazli v toxickom vzťahu, oplatí sa obrátiť na odborníka, napríklad psychológa alebo psychoterapeuta. Je dôležité starať sa o svoje duševné zdravie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo je to karmický vzťah? Takto vám vesmír dáva vedieť

Tieto vzťahy nie sú podporované vesmírom. Tieto znamenia zverokruhu nemajú spoločnú budúcnosť

The post Ako rozpoznáte toxický vzťah? Tu sú tri príklady červených vlajok, ktoré sa považujú za „normálne“ appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj