Skip to content
Menu
Menu

Domáca zmes zo štyroch ingrediencií. Funguje lepšie ako kozmetika z drogérie

Prečítať článok

7.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kotkoa).

Domáce spa je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa nielen postarať o svoje telo, ale aj relaxovať a upokojiť sa po dlhom a únavnom dni. Pomocou výrobkov dostupných v drogérii si môžete vo svojej kúpeľni ľahko vytvoriť atmosféru podobnú spa. Čo si kúpiť pre svoje domáce spa? Ako si môžete pripraviť vlastnú kozmetiku, aby ste premenili obyčajný kúpeľ na relaxačný rituál?

Domáce spa je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa zrelaxovať a upokojiť sa po dlhom a únavnom dni.
Foto: shutterstock/Kotkoa

Ako si spa pripraviť doma?

Stres, hektický životný štýl a množstvo povinností spôsobujú, že často zabúdame na starostlivosť o seba. V zhone každodenných záležitostí sa však oplatí nájsť si chvíľku na relax a upokojenie, za ktoré sa vám poďakuje celé telo. Neexistuje lepšie miesto na relaxáciu a starostlivosť o krásu ako kúpele. Bohužiaľ, nie vždy máme čas alebo prostriedky na to, aby sme si pobyt na takomto mieste mohli užiť, alebo možno patríme k ľuďom, ktorí najlepšie relaxujú v pohodlí vlastného domova. Avšak bez ohľadu na to, či nemôžeme alebo nechceme využiť ponuku wellness zariadení v tejto chvíli, nemusíme sa vzdávať relaxu, ktorý poskytujú, a pripraviť si vlastné domáce spa.

Ako si spa pripraviť doma? Predovšetkým vytvorte uvoľnenú atmosféru.
Foto: shutterstock/New Africa

Predovšetkým vytvorte uvoľnenú atmosféru. Vypnite telefón, stlmte svetlá, zapáľte obľúbenú sviečku alebo využite relaxačné vlastnosti prírodných esenciálnych olejov, ktorých vôňa sa bude šíriť z keramického krbu alebo aromaterapeutického difuzéra. Pridajte zvuky džezu, klasickej hudby alebo zvuky prírody, napríklad dážď alebo vlny. A nezabudnite si pripraviť obľúbený nápoj, čisté uteráky, masky a pleťové vody, ktoré budete používať počas procedúry, a mäkké pyžamo alebo župan, ktoré si oblečiete po jej skončení.

Relaxačný kúpeľ

Začnite prípravou teplého kúpeľa, ktorý uvoľní vaše svaly a uvedie vás do stavu blaženej relaxácie. V drogériách nájdete širokú ponuku kúpeľových mliek, olejov, práškov a solí, ktoré nielen nádherne voňajú, ale aj hydratujú a vyhladzujú pokožku výživnými látkami. Do vane môžete použiť aj domácu šumivú guľu do kúpeľa.

Ako si vyrobiť šumivú guľu do kúpeľa? Budete potrebovať len niekoľko ingrediencií, z ktorých väčšinu už možno máte doma.

Ingrediencie na kúpeľové gule:

1 šálka sódy bikarbóny

½ šálky kyseliny citrónovej

5-6 polievkových lyžíc akéhokoľvek oleja – môže to byť mandľový olej, olej z malinových semienok, avokádový olej, olivový olej alebo kokosový olej, dobre poslúži aj bambucké alebo kakaové maslo

voda alebo hydrolát vo fľaši s rozprašovačom

miska

silikónové formy na výrobu kúpeľových gulí

Teplý kúpeľ uvoľní vaše svaly a uvedie vás do stavu blaženej relaxácie.
Foto: Pexels/Andrea Piacquadio

Kúpeľové gule môžete obohatiť o akékoľvek prísady, ako napr:

esenciálne oleje

sušené bylinky a kvety (okvetné lístky ruží, levanduľa, sušený rozmarín)

orientálne korenie (škorica, kurkuma, vanilka)

soľ (napr. morská)

kozmetické íly

Ako pripraviť kúpeľové gule?

Suché prísady nasypte do misky a dôkladne premiešajte.

Do zmesi pomaly pridávajte olej (ak ste zvolili tuhý olej, roztopte ho predtým vo vodnom kúpeli). Konzistencia zmesi by mala pripomínať mokrý piesok a mala by držať tvar, ktorý jej dáte v rukách. Ak je hmota príliš suchá a rozpadáva sa, je potrebné pridať trochu oleja alebo hmotu postriekať vodou alebo hydrolátom. Pridanie tekutiny do zmesi, ktorá sa skladá zo sódy a kyseliny citrónovej, spôsobí, že sa spení a syčí. Preto ju hnette rýchlo, aby sa zložky dobre spojili, ale nemali čas reagovať.

Keď má zmes správnu konzistenciu, pridajte vybrané prísady – éterické oleje, koreniny, sušené bylinky a kvety – a opäť dôkladne a intenzívne premiešajte.

Výslednú zmes vložte lyžicou do oboch polovíc foriem a pevne ich stlačte.

Hotové guľôčky vyberte z formy a nechajte ich schnúť na suchom mieste, najlepšie niekoľko hodín. Po uplynutí tejto doby ich uložte do tesne uzavretej nádoby.

Relaxačná sprcha

Nemať vaňu neznamená vzdať sa domácich spa. Teplá sprcha je rovnako dobrá na uvoľnenie svalov a použitá kozmetika vás zahalí do krásnych vôní. Vyberte si z ponuky sprchových gélov z drogérie alebo si vyrobte vlastné. Ako si vyrobiť sprchový gél? Výroba nezaberie veľa času. Potrebujete len niekoľko ingrediencií.

Nemať vaňu neznamená vzdať sa domácich spa. Teplá sprcha je rovnako dobrá na uvoľnenie svalov a použitá kozmetika vás zahalí do krásnych vôní.
Foto: shutterstock/Ardelean Andreea

Ingrediencie do sprchového gélu:

50 g mydlových vločiek

500 ml vody

vaše obľúbené esenciálne oleje

vitamín E

Ako pripraviť domáci sprchový gél:

Vodu prevarte, odstavte z sporáka, vsypte mydlové vločky a dôkladne premiešajte.

Zmes odstavte, aby vychladla.

Po vychladnutí by mala mať zmes konzistenciu gélu. Ak je príliš hustá, pridajte trochu horúcej vody, a ak je príliš riedka, zohrejte ju (pozor, aby ste ju neuvarili) a pridajte trochu mydlových vločiek.

Nakoniec pridajte prísady podľa vlastného výberu – esenciálne oleje, napríklad upokojujúci levanduľový alebo povzbudzujúci mätový olej, vitamín E na výživu pokožky, mletú kávu na peelingový účinok.

Domáce spa – starostlivosť o pleť a vlasy

Počas domácich kúpeľov sa oplatí venovať chvíľu našej pleti. Pred kúpaním si starostlivo odstráňte líčenie a počas relaxácie vo vani si naneste pleťovú masku, napríklad v súčasnosti obľúbené ázijské pleťové masky napustené účinnými esenciami. Aj po vyjdení zo sprchy, keď sú póry vašej pokožky vďaka teplej vode otvorené, sa oplatí použiť výživnú pleťovú masku, ktorej zložky ľahšie preniknú do vašej pokožky a zjemnia ju a hydratujú.

Domáce spa je tiež vhodným obdobím na starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy. Použite špeciálny enzymatický peeling na pokožku hlavy, aby ste dôkladne očistili pokožku hlavy od mazu, nečistôt a zvyškov prípravkov. Používajte jemný šampón a vlasy si vždy umyte dvakrát. Potom naneste vyživujúcu a vyhladzujúcu masku, nechajte ju pôsobiť 15-30 minút, aby mala čas pôsobiť. Pred fénovaním použite olej alebo sérum, ktoré vlasy nielen ochráni pred teplom fénu, ale aj uhladí, dodá im lesk a krásnu vôňu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Popraskané päty sú minulosťou. Domáce SPA len za 1 euro

Natrite pod oči a počkajte 25 minút. Funguje to ako botox a stojí menej ako 3 eurá

The post Domáca zmes zo štyroch ingrediencií. Funguje lepšie ako kozmetika z drogérie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj