Skip to content
Menu
Menu

Ako sa vyhnúť šmuhám pri umývaní okien? Nerobte túto chybu

Prečítať článok

20.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).

Umývanie okien býva spojené s prípravami na sviatky, ktoré prichádzajú dvakrát do roka. Väčšina ľudí si však uvedomuje, že je to príliš zriedkavé. Ak si chcete užiť slnečné lúče vstupujúce do miestnosti, oplatí sa zaradiť umývanie okien do upratovania vášho domu. Ale ako to urobiť bez šmúh? Stačí si zapamätať niekoľko základných problémov a vyhnúť sa chybám.

Ako umývať okná bez šmúh?
Foto: súkromný archív

Použitie tých najlepších chemikálií a maximálne úsilie niekedy nestačí na to, aby sa na oknách netvorili šmuhy. Prečo sa to deje? Dôvodov môže byť veľa. Preto sa oplatí zistiť, ako a kedy umývať okná, aby ste to urobili rýchlo, efektívne a hlavne… bez šmúh.

Vyčistite okná bez šmúh – čo by ste mali robiť?

Letné umývanie okien veľa ľudí často vynecháva. Túto činnosť v domácnosti sa však oplatí vykonávať pravidelne, aby ste si užili ich lesk a slnečné svetlo, ktoré vchádza do miestnosti. Bohužiaľ, umývanie okien je pre mnohých ľudí skutočnou nočnou morou. Hlavným vinníkom sú šmuhy, ktoré sa objavujú.

Umývanie okien vo všeobecnosti nie je zložitá úloha. Oplatí sa však vedieť, ako umývať okná, aby sa rýchlo a dlho leskli. Mnohé overené patenty používali už naše mamy a možno aj staré mamy.

To určite zahŕňa použitie handričky z mikrovlákna namiesto často vybranej papierovej utierky. Utierka dobre saje, ba čo viac, v porovnaní s utierkou aj zachytáva prach a nečistoty. Okrem toho sa oplatí investovať do gumovej stierky. Vďaka nej prípravok ľahko odstránite z povrchu skla.

Čo by ste teda mali používať na čistenie okien? Na trhu je dostupných množstvo chemikálií, no mnohé gazdinky uprednostňujú generáciami overený lacný produkt, a to ocot. Skvele sa hodí na upratovanie okolo domu a dá sa použiť aj na čistenie okien. Stačí si pripraviť roztok octu a vody v pomere 4:1 a následne nastriekať na okná.

Ako umývať okná bez šmúh? Deň nie je bez významu

Pri umývaní okien sú dôležité používané prípravky, doplnky a technika. Ale to nie je všetko. Ukazuje sa, že príčina šmúh na oknách je často úplne iná. Túžba upratať dom zvyčajne prichádza s teplými a slnečnými dňami. V lete o ne určite nie je núdza.Umývanie okien na priamom slnku však nie je najlepší nápad. Prečo?

Slnečné lúče dopadajúce priamo na sklo pri umývaní okien to môžu poriadne sťažiť. Vďaka nim sa voda rýchlejšie vyparuje, čo rýchlo spôsobuje vznik šmúh, nepekných stôp po kvapkách a škvrnách. Navyše sa ťažko odstraňujú a pridávajú veľa práce, ktorej sa možno vyhnúť.

Kedy je teda najlepší čas na čistenie okien? Slnečné počasie je síce vhodný čas na upratovanie, no pri umývaní okien je lepšie zvoliť menej slnečný deň. Najlepšie je, aby bol teplý, no zamračený deň. Vďaka tomu bude možné umývať okná bez nežiaducich šmúh, ktoré pri dopade ostrých slnečných lúčov na sklo vznikajú oveľa rýchlejšie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Efektívne riešenie upchatého potrubia. Pilulka, ktorá účinkuje po 15 minútach

Chcete znížiť svoj účet za vodu? Dajte ju do nádržky

The post Ako sa vyhnúť šmuhám pri umývaní okien? Nerobte túto chybu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj