Skip to content
Menu
Menu

Ako sa vyrába hnojivo z kvasníc? Moja teta používa túto metódu už roky. Každý rok sa teší bohatej úrode

Prečítať článok

30.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/tanitost).

Kvasnicové hnojivo je medzi záhradkármi čoraz obľúbenejšie. Kuchynská zmes poskytuje bohatý zdroj všetkých zložiek potrebných počas fázy kvitnutia rastlín. Zistite, ako pripraviť tento blahodarný roztok, aby vaše plodiny rástli ako z vody.

Ako si pripraviť kvasnicové hnojivo?
Foto: shutterstock/tanitost

Ak chcete, aby vaše uhorky rástli ako ako huby po daždi, je to veľmi dobré. V tomto článku vám prezradíme, ako si pripraviť organické a lacné hnojivo na báze – čo si možno myslíte – kuchynského výrobku. Ukázalo sa, že kvasnice sú vynikajúcim zdrojom železa, draslíka, fosforu, horčíka, selénu a zinku – všetkých základných živín, ktoré uhorky počas kvitnutia potrebujú. Tu sú spôsoby prípravy kvasnicového hnojiva.

Dusíkaté hnojivá – vaše uhorky ich už nepotrebujú. Pozrite sa, aké živiny by ste im mali dodávať teraz

Niektorí začínajúci záhradkári možno ešte stále nevedia o niektorých dôležitých skutočnostiach, pokiaľ ide o pestovanie zeleniny. Prvou a najdôležitejšou vecou je uistiť sa, že jednotlivé rastliny majú správne postavenie. V prípade uhoriek to budú polotienisté miesta, kde nie je k dispozícii príliš veľa vetra. Potom je v čase rastu dôležité dodať dostatok dusíka, ktorý ovplyvňuje správne fungovanie procesov fotosyntézy. Časom rastliny tento typ živín nepotrebujú a začnú vyžadovať iné typy živín, ako napríklad fosfor, draslík alebo železo. V takom prípade môže pomôcť žihľavový hnoj alebo výživa z banánov. Ak však chcete vyskúšať niečo iné, alternatívou je hnojivo na báze kvasníc. Existujú dva spôsoby jeho prípravy.

Ak uhorkám potrebujete dodať fosfor, draslík alebo železo, použite žihľavové hnojivo.
Foto: shutterstock/Martina Unbehauen

Ako sa vyrába hnojivo z kvasníc? Ponúkame vám návod krok za krokom

Kvasnice majú nielen veľa cenných minerálov, ale majú aj antibakteriálny účinok. Preto používanie hnojiva vyrobeného z tohto produktu poskytuje rastlinám ochranu pred rôznymi druhmi chorôb. Na prípravu kvasnicového nálevu budete potrebovať oveľa väčšiu nádobu, pretože roztok bude mať dvojnásobný objem.

Čerstvé kvasnice100 g mokrého výrobku vložte do 10 litrov teplej vody a intenzívne miešajte, kým sa nerozpustia. Odstavte nádobu približne na hodinu a je pripravená. Hnojivo používajte raz za dva týždne, kým uhorky nedokončia kvitnutie. Zmes nalejte priamo do pôdy, vyhnite sa listom.

Suché kvasnice10 g suchého produktu rozpustíte v 1 litri teplej vody, do ktorej pridáte 2 lyžice cukru. Dôkladne premiešajte a nechajte na teplom mieste 24 hodín. Po 24 hodinách by sa mal roztok zriediť v pomere 1:5 a potom môžete pristúpiť k zalievaniu kríkov. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade sa vyhnite listom a zalejte priamo pod koreň.

Na výrobu kvasnicového hnojiva môžete použiť čerstvé aj suché droždie.
Foto: shutterstock/Fascinadora

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nie len tak hocijaké kvasnice. Vďaka tejto živine budú vaše uhorky chutné a šťavnaté.

Objavte čarovný patent svojej babičky. Ráno z nich upiekla hnedý chlieb a večer polievala rastliny

The post Ako sa vyrába hnojivo z kvasníc? Moja teta používa túto metódu už roky. Každý rok sa teší bohatej úrode appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj