Skip to content
Menu
Menu

Nevysádzajte tieto druhy stromov vo svojej záhrade. Poškodzujú dom, znečisťujú ho a vystavujú vás značným nákladom

Prečítať článok

30.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Trong Nguyen).

Možnosť obdivovať rozprestierajúce sa majestátne stromy z okien obývačky alebo spálne dokonale upokojuje a zlepšuje náladu. Pred vykopaním prvej jamy v záhrade si však premyslite, kam presne vybrané druhy zasadíte. Veľké stromy, najmä ich konáre a koreňový systém, môžu predstavovať hrozbu pre domy, a to nielen pre steny a základy, ale aj pre kanalizáciu. Odporúčame, ktoré z nich neumiestňovať príliš blízko obytných budov.

Aké stromy ohrozujú domy?
Foto: shutterstock/Trong Nguyen

Pestovanie orecha v záhrade predstavuje nebezpečenstvo pre rast a vývoj niektorých druhov rastlín.

Záhradníci odporúčajú, aby sa expanzívnejšie stromy vysádzali minimálne 5 až 6 metrov od budov, ako aj od iných stromov a kríkov.

Rozumní majitelia domov by mali upustiť od plánov vysadiť topole v priľahlých oblastiach. Keď strom kvitne, spôsobuje zápal slizníc, ako aj početné alergie.

Lámanie konárov vŕby

Keď si predstavíte obraz mestských parkov spred niekoľkých rokov, nie je ťažké si všimnúť, že im dominovali statné vŕby. V súčasnosti sa im vyhýbame, pretože konáre sa pri silnom vetre rýchlo lámu. Váha časti stromu padá na autá, chodníky a budovy a spôsobuje nenapraviteľné škody. Ak sa nechcete vzdať romantického pohľadu na tieto majestátne stromy, vyberte si kompaktné odrody.

Korene – hrozba pre zariadenia a základy

Stromy, ktoré majú dlhú životnosť a úchvatnú veľkosť, majú zvyčajne silné, hrubé a silne sa rozširujúce korene. Často vyrastajú na povrch a poškodzujú pôdu. Ich výsadba príliš blízko stien domov a iných budov môže časom spôsobiť poškodenie kanalizácie, deformáciu priľahlých chodníkov, ako aj nedostatky v základoch a popraskané príjazdové cesty pre autá.

Orech vysádzajte vo vzdialenosti približne 5 až 6 metrov od budov.
Foto: shutterstock/Peter Turner Photography

Ktoré rastliny sa rozhodne neoplatí vysádzať hneď vedľa obytných oblastí? Záhradníci varujú najmä pred orechmi, topoľmi, bukmi, smrekovcami a dubmi. Ak naozaj chcete, aby zdobili pozemok, ktorý vlastníte, vysádzajte ich vo vzdialenosti približne 5 až 6 metrov od budov. Odborníci tiež odporúčajú vyberať stĺpovité odrody alebo odrody štepené na zakrpatených podpníkoch. Takéto rastliny rastú oveľa pomalšie a navyše nedosahujú takú impozantnú veľkosť.

Stromy, pod ktorými trávnik nerastie

Plytký, ale veľmi hustý a vysoko vyvinutý koreňový systém nádherných stromov ovplyvňuje vyčerpávanie a odvodňovanie pôdy. Hlavnými vinníkmi sú predovšetkým:

breza previsnutá,

smrek obyčajný,

hrab obyčajný.

Breza v záhrade odoberá rastlinám vodu a živiny, to sa prejaví na vzhľade trávnika.
Foto: shutterstock/Irina Vertuzaeva

Tieto druhy môžu byť záchranou pre majiteľov silne zamokrených oblastí, ale v záhrade, kde prevláda optimálny substrát, odoberajú rastlinám vodu a živiny. V dôsledku toho budú brzdiť ich správny vývoj a narúšať ich rast. Vedľajšie účinky sa prejavia aj na vzhľade trávnika. Vízie nadýchaného, zeleného a rovnomerne rastúceho trávnika sa s vami rýchlo rozlúčia. Deficit zálievky oslabuje steblá, spôsobuje, že rastú menej farebne a znižuje ich odolnosť voči suchu a útokom chorôb.

Druhy, ktoré robia neporiadok v záhrade

Rovnomerne zastrihnutý trávnik bez zákerne rastúcej buriny sa často stáva obeťou prebytočného lístia padajúceho zo stromov. Na jeseň sú pozemky, chodníky a ulice pokryté vrstvou lístia z javora obyčajného, brezy a ďalších druhov. Na jar si človek musí dávať pozor, aby nestúpil na niektorú z mnohých šišiek ležiacich na zemi. Tí, ktorí pestujú tieto druhy vo svojich záhradách, musia počítať s častým čistením alejí, chodníkov, rybníkov a trávnikov. Narušený estetický aspekt je len jedným z problémov. Oveľa závažnejšie je upchávanie žľabov a šácht, čo sťažuje odvádzanie prebytočnej vody.

Niektoré druhy stromov zhadzujú na jeseň listy na trávu.
Foto: shutterstock/encierro

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tieto stromy sú ideálne pre netrpezlivých záhradkárov. Rastú rýchlo a bez námahy

Stromy, ktoré by ste nemali sadiť vedľa domu. Dostanú nás do problémov

The post Nevysádzajte tieto druhy stromov vo svojej záhrade. Poškodzujú dom, znečisťujú ho a vystavujú vás značným nákladom appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj