Skip to content
Menu
Menu

ANKETA: Akým spôsobom šetríte? Čo robíte ak Vám nevychádza od výplaty k výplate? „Zatiaľ mi to stále vyšlo“

Prečítať článok

03.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).

V súčasnosti nie je ľahké šetriť. Opýtali sme sa Slovákov, akými spôsobmi si odkladajú peniaze a čo robia, ak im nevychádza od výplaty k výplate. Pozrite sa, čo odpovedali.

„Tak snažím sa odkladať si a zatiaľ mi to stále vyšlo,“ hovorí Martina (napravo).
Foto: súkromný archív

Náročná ekonomická situácia spojená so zdražovaním, vyššími úrokmi na hypotékach alebo iných úveroch a nižšie reálne mzdy urobili Slovákom v uplynulom roku škrt cez rozpočet. Mnohí boli donútení siahnuť na svoje úspory a šetriť na spotrebe. Takmer tri pätiny populácie uvádza znížený stav svojich úspor.

Vydali sme sa do ulíc Košíc, aby sme sa obyvateľov opýtali, akými spôsobmi si sporia.

„Ak mi nevychádza od výplaty k výplate, tak šetrím ešte viac. A šetrím si tak, že si napríklad nekupujem veci, ktoré nutne nepotrebujem alebo napríklad takú vodu môžem predsa piť len čistú z kohútika a nemusím si nápoje kupovať. Vlastne si kupujem len naozaj nutné veci. A tým, že som študentka na internáte, tak snažím sa kupovať si len naozaj nevyhnutnosti“

– zdôraznila Martina.

ANKETA: Akým spôsobom šetríte peniaze?

Ďalší respondent poznamenal, že mnohé bankové aplikácie majú rozpis, koľko sa minie na jedlo a koľko na dopravu atď. „Ja som si napríklad nedávno všimla, že príliš veľa míňam na stravovanie vonku a že je lepšie tieto peniaze vyčleniť na prípravu vlastných jedál“ – poznamenala. Poukázala tiež na to, že keď platíte v hotovosti, máte svoj rozpočet viac pod kontrolou.

Jeden obyvateľ mesta dodal, že svoj rozpočet môžete kontrolovať aj tak, že si zriadite rozpočet. „Šetrenie realizujem tým, že mám nastavený limit,“ poznamenal Vladislav (24).

„Je oveľa jednoduchšie ušetriť peniaze, ak sú bankovky niekde fyzicky roztriedené a odložené na iné sumy,“ – uviedla, zatiaľ čo iná respondentka poznamenala s humorom: „Keď mi nevychádza od výplaty k výplate, tým že som na „rodičáku“, tak na to mám manžela, ktorý ma „zadotuje“ (smiech).

Od výplaty do výplaty? Čo ak ich nie je dosť?

Okoloidúcich sme sa tiež pýtali, čo robiť, ak výplata nestačí od prvej do ďalšej. „Ak si niečo zarobím napríklad na brigáde, tak časť z tejto čiastky si stále odložím bokom. A ak mi náhodou peniaze nevychádzajú do konca mesiaca, tak sa snažím nad svojimi výdavkami zamyslieť, či sú naozaj nevyhnutné,“ poznamenáva Ondrej (18).

„Myslím, že to je najlepšie staré pravidlo – ešte od mojej prababky – vždy mať doma veci ako múku, zemiaky, lebo to nie je najdrahšia vec a dá sa z toho jesť a robiť milión rôznych vecí. Babička mala svoju múdrosť a funguje to“ – vymenovali naši respondenti.

„Investujem, konkrétne do podielových fondov a nestalo sa mi ešte, aby mi nevychádzalo do konca mesiaca, zdôraznila Anna.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

ANKETA: Ako osloviť svoju svokru/svokra? „Som skôr za tykanie“,“Bože chráň mama“

„Na dovolenke all inclusive sme stretli pár, ktorý zmenil moju dovolenku na nočnú moru“ [LIST]

The post ANKETA: Akým spôsobom šetríte? Čo robíte ak Vám nevychádza od výplaty k výplate? „Zatiaľ mi to stále vyšlo“ appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj