Skip to content
Menu
Menu

Bez zápachu a rýchlejšie. Takto sa odstraňuje vodný kameň z kanvice bez octu

Prečítať článok

19.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ReaLiia).

Najobľúbenejším domácim spôsobom odstraňovania vodného kameňa z kanvice je, samozrejme, spoľahlivý ocot. Tento postup je rýchly, lacný, ekologický a účinný, ale má jednu nevýhodu – zápach. Nanešťastie zostáva v kanvici aj po jej skončení a ťažko sa odstraňuje. Môžeme sa zbaviť vodného kameňa iným spôsobom – samozrejme, bez použitia chemikálií? Samozrejme, a my vám poradíme, ako na to.

Najobľúbenejším domácim spôsobom odstraňovania vodného kameňa z kanvice je, samozrejme, spoľahlivý ocot.
Foto: shutterstock/ReaLiia

V elektrických aj klasických oceľových kanviciach sa po určitom čase používania tvorí vodný kameň. Tomuto procesu sa nedá zabrániť, pokiaľ sa nepoužíva filtrovaná voda. Žltkastý nános spôsobuje, že kanvica vyzerá neatraktívne, a nadmerné množstvo vodného kameňa môže viesť aj k poškodeniu spotrebiča. Ak chceme predĺžiť životnosť našich spotrebičov a ušetriť peniaze, oplatí sa dbať na pravidelné odstraňovanie vodného kameňa.

A čo vodný kameň?

Hlavným vinníkom usadzovania vodného kameňa v kanvici je tvrdá voda, t. j. voda, ktorá obsahuje najmä ióny vápenatých a horčíkových solí. Niekedy obsahuje aj železo, mangán, bárium a stroncium. Počas procesu varenia sa zrážajú usadeniny, ktoré sa bežne označujú ako vodný kameň. Čím vyšší je obsah minerálov vo vode, tým viac vodného kameňa sa usadzuje na stenách kanvice. Stojí za to pamätať na jeho pravidelné odstraňovanie, pretože tým predĺžime životnosť našich spotrebičov.

Mnohých z nás možno zaujíma, či je vodný kameň v rýchlovarnej kanvici zdraviu škodlivý. Ubezpečujeme vás – nijako vám neublíži. Ióny vápnika a horčíka sú zlúčeniny, ktoré nemajú negatívny vplyv na fungovanie nášho organizmu naopak, veľmi ich potrebujeme. Ich užívanie v tejto forme však nie je veľmi povzbudzujúce.

Domáce prostriedky na odstránenie vodného kameňa

Predstavujeme niekoľko účinných spôsobov odstránenia nežiaducich usadenín, ktoré nepoškodia vašu kanvicu a predĺžia jej životnosť. Ukazuje sa, že okrem octu môžeme na čistenie použiť aj iné výrobky, ktoré máme k dispozícii v kuchyni.

Sóda bikarbóna

O sóde bikarbóne a jej zázračných vlastnostiach už bolo povedané asi všetko. Ukázalo sa však, že je to aj zabijak usadenín v kanvici. Jednoducho rozpustite 3 polievkové lyžice jedlej sódy v litri prevarenej vody, nalejte to do kanvice a nechajte pôsobiť aspoň dve hodiny. Jedlá sóda postupne rozpustí usadeniny a vyčistí povrch. Po dokončení odstraňovania vodného kameňa kanvicu jednoducho opláchnite teplou vodou (asi 2-3 krát) a môžete ju opäť používať v kuchyni.

Kyselina citrónová a citrónová šťava

Výborne funguje aj kyselina citrónová alebo šťava vytlačená z čerstvého citróna. Pripravte si roztok vody s kyselinou citrónovou (alebo šťavou) v pomere 1:1, nalejte ho do kanvice a nechajte zovrieť. Po niekoľkých hodinách by sa mala kanvica vyčistiť. Ak sa chcete zbaviť zvyškov kyseliny a vodného kameňa, jednoducho ju niekoľkokrát prepláchnite vriacou vodou.

Zemiakové šupky

Toto nie je vtip. Túto prirodzenú metódu na odstránenie vodného kameňa používajú už mnoho rokov ľudia, ktorí vyznávajú zásady nulového odpadu. Vložte zemiakové šupky (nevyhnutne umyté) do kanvice, zalejte ich vodou a priveďte do varu. Tento postup sa oplatí niekoľkokrát zopakovať a šupky vymeniť za nové.

Spoľahlivý odvápňovač získate, ak sa coca cola skombinuje s sodou bikarbónu. Kyselina, ktorú obsahuje, reaguje so zásaditými minerálmi.
Foto: shutterstock/Fotazdymak

Coca cola

Spoľahlivý odvápňovač získate, ak sa coca cola skombinuje s sodou bikarbónu. Kyselina, ktorú obsahuje, reaguje so zásaditými minerálmi. Zmiešajte približne 300 ml koly s čajovou lyžičkou jedlej sódy a potom pridajte vodu. Takýto odvar varíme niekoľko minút a potom ho necháme pol hodiny odstáť. Po skončení liečby kanvicu jednoducho prepláchneme vodou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Rozpúšťa hrubý a zaschnutý vodný kameň. Tieto 3 zložky sú ničiteľmi nečistôt v kúpeľni

Zabudnite na špinu a vodný kameň. Vyleštite svoj vodovodný kohútik prípravkom za 20 centov a oslní vás leskom.

The post Bez zápachu a rýchlejšie. Takto sa odstraňuje vodný kameň z kanvice bez octu appeared first on Vášeň v tebe.