Skip to content
Menu
Menu

Bleskovo vyžehlí vrásky. Zabudnutý hit zo socialistického Československa je opäť v obľube

Prečítať článok

29.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).

V socialistickom Československu to bol skutočný hit. Ženy ho hojne používali. Nie bezdôvodne – brezová voda sa považovala za liek na mnohé neduhy. Zaujímavé je, že to bol aj skvelý kozmetický výrobok, ktorý pomáhal… trochu „vyhladiť“ vrásky. Tým sa však jej užitočné využitie nekončí.

Chcete trochu skryť vrásky? Potom použite výrobok, ktorý bol hitom v socialistickom Československu.
Foto: shutterstock/Ground Picture

Brezová voda je zabudnutá špecialita, ktorú ženy hojne používali počas socialistickej éry. Bola ľahko dostupná a používala sa na liečebné a kozmetické účely. V súčasnosti sa na ňu už trochu zabudlo (a to je škoda!), ale postupne sa vracia do obľuby. Asi je najvyšší čas pripomenúť si početné vlastnosti brezovej vody.

Brezová voda: vlastnosti

Brezová voda posilňuje vlasy, zlepšuje stav pokožky hlavy, podporuje prirodzené čistenie tela a pomáha pri kožných problémoch, napr. akné. Obsahuje veľa vitamínov a minerálov vrátane vitamínu C, vitamínov skupiny B, fosforu, vápnika, draslíka, železa, horčíka, medi, fytosterolov, trieslovín, flavonoidov, aminokyselín, fytohormónov, kyseliny salicylovej, betulínu a saponínov.

Celý „orchester zložiek“ má skvelý účinok na pokožku, preto sa brezová voda z dobrého dôvodu používa ako kozmetický prípravok na špeciálne úlohy.

Účinok brezovej vody

Brezová voda je vodný roztok vyrobený z brezovej šťavy alebo roztoku brezovej šťavy a etylalkoholu. Kyselina salicylová, ktorá sa v nej nachádza, má antiseptický a exfoliačný účinok, čím čistí pokožku, uvoľňuje a sťahuje póry. Vitamín C obsiahnutý v odvare zasa chráni pokožku pred UV žiarením, ako aj voľnými radikálmi.

Brezová šťava má mnoho zdraviu prospešných vlastností, ako aj starostlivosť o vlasy a pokožku.
Foto: shutterstock/morisfoto

Bleskovo vyžehlí vrásky. Zabudnutý hit socialistického Československa opäť v obľube

Pravidelné používanie brezovej vody tiež pomáha vyhladiť jemné linky a vrásky. To všetko vďaka obsahu betulínu, ktorý ich pomáha zjemňovať. Pri aplikácii na tvár výrobok tiež pomáha regulovať tvorbu kožného mazu. Okrem toho kozmetický prípravok hydratuje pokožku a zosvetľuje farebné zmeny. Brezová voda by sa mala používať podobne ako tonikum – nanášať pomocou vatového tampónu. Ak je však vaša pleť po aplikácii brezovej vody príliš suchá, naneste ju radšej bodovo. Prípadne môžete namiesto brezovej vody použiť brezovú šťavu.

Brezová voda na vlasy

Brezová voda po vmasírovaní do vlasov pomáha bojovať s lupinami, dodáva vlasom lesk a robí ich zdravšími a silnejšími. V tomto prípade odvar pomáha aj čistiť pokožku hlavy od kožného mazu, takže ho môžu používať ľudia s mastnými vlasmi.

Brezová voda pomáha v boji proti lupinám.
Foto: shutterstock/New Africa

Prípravok tonizuje a upokojuje podráždenie, má protiplesňový účinok, posilňuje vlasové korienky a stimuluje rast vlasov. Ako používať brezovú vodu na vlasy? Votrite ju do pokožky hlavy hodinu pred plánovaným umývaním vlasov.

Brezová šťava vs. brezová voda: rozdiely

Aký je rozdiel medzi brezovou vodou a brezovou šťavou? Brezová voda predstvuje kozmetickú látku zloženú z čistej brezovej šťavy a etylalkoholu. Čistá brezová šťava je tekutina, ktorá nemá vo svojom zložení žiadne konzervačné látky. Brezová šťava sa tiež nesmie skladovať príliš dlho, pretože stráca svoje zdravotné vlastnosti. V chladničke sa môže uchovávať len dva až tri dni.

Brezová voda a brezová šťava nie sú to isté.
Foto: shutterstock/Balakleypb

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vezmite si 5 € a ponáhľajte sa do lekárne. Toto je najlepšia masť na vrásky a suchú pokožku. Aplikujte pred spaním

Estetická medicína môže počkať. Vyhlaďte vrásky s týmto olejom

The post Bleskovo vyžehlí vrásky. Zabudnutý hit zo socialistického Československa je opäť v obľube appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj