Skip to content
Menu
Menu

Čo robiť s tulipánmi, aby budúci rok krásne kvitli? Postupujte podľa metódy holandských záhradníkov

Prečítať článok

29.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dawid Zawila).

Tulipány sú mimoriadne pôvabné kvety, ktoré sú na jar najkrajšou ozdobou záhrady. Keď ich vysadíme na svojom pozemku, predpokladáme, že budú nádherne kvitnúť každú sezónu, ale nie vždy je to tak. Čo je toho príčinou? Čo by sme mali urobiť, aby každú jar nádherne kvitli? Zistite, čo robiť s tulipánmi po odkvitnutí. Toto je kľúč k ich veľkolepému kvitnutiu v nasledujúcom roku.

Čo by sme mali urobiť, aby každú jar tulipány nádherne kvitli?
Foto: shutterstock/Dawid Zawila

Tulipány sú krásne rastliny, ktoré patria medzi prvé trvalky kvitnúce v našich záhradách. Elegantné, vzpriamené stonky, ktoré zvyčajne zdobí jeden kvet, vyzerajú skvele vo vyvýšených záhonoch, ako aj na skalke alebo v kvetináči. Často sa používajú aj ako rezané kvety, ktoré dodajú jarným kyticiam žiarivé farby. Existuje viac ako 100 druhov tulipánov, ktoré sa líšia nielen farbou alebo tvarom kvetov, ale aj dobou kvitnutia.

Kvitnutie tulipánov a ako dlho trvá

Ako dlho tulipány kvitnú? Môžeme ich obdivovať niekoľko týždňov, pričom dátum začiatku závisí od skupiny, do ktorej konkrétna odroda patrí. Existuje až 15 druhov odrôd týchto kvetov. Najskôr a to už na prelome marca a apríla, kvitnú jednoduché skoré a Kaufmanove tulipány. O niečo neskôr kvitnú plné skoré, Triumphove a Darwinove tulipány a to od apríla do mája. Za zmienku stoja aj rastliny, ktoré kvitnú až v druhej polovici mája, napríklad neskoré tulipány a papagájovité tulipány.

Svet tulipánov je veľmi bohatý.
Foto: shutterstock/Natalia Bohren

Týmto zoznam samozrejme nekončí. Svet tulipánov je veľmi bohatý, preto si pred vysadením ich cibuliek do záhrady overte, do ktorej skupiny vybraná odroda patrí. Je dobré dať dokopy niekoľko druhov tulipánov, ktoré budú kvitnúť v rôznom čase, takže vaša záhrada bude plná týchto kvetov od začiatku do konca jari.

Čo robiť s tulipánmi po odkvitnutí

Krásne kvitnutie tulipánov sa pomerne rýchlo skončí. Nie každý záhradkár vie, čo s týmito rastlinami robiť po odkvitnutí. Pritom to, ako sa v tejto chvíli zachováme, má najväčší vplyv na ich kvitnutie v budúcom roku. Odstrihnete zelené listy tulipánov alebo počkáte, kým uschnú? Ponecháte cibuľky v zemi alebo ich radšej vykopete? To sú otázky, ktoré si kladie mnoho pestovateľov týchto krásnych kvetov. Odpovede hľadajte u holandských záhradníkov, ktorí sú známi svojou veľkou láskou k tulipánom.

Ako Holanďania nakladajú s tulipánmi po odkvitnutí

Najlepšie je vykopať cibuľky tulipánov po odkvitnutí.
Foto: shutterstock.com/photka

Tu sú cenné rady, ktorými sa môžete riadiť, aby ste sa mohli tešiť z krásnych kvetov aj v budúcom roku:

Po odkvitnutí sa tulipány očistia, to znamená, že sa odstránia kvety, pričom sa dbá na to, aby sa nepoškodili zelené časti rastlín

Stonky a listy sa nechajú uschnúť a odumrieť. Je to dôležité, pretože vďaka zeleným častiam sa v cibuľkách tulipánov hromadia živiny, ktoré im umožňujú krásne kvitnutie v nasledujúcej sezóne

Až keď nadzemná časť tulipánov odumrie, môžeme ju skrátiť. Zvyčajne v júni alebo júli

Hoci cibuľky možno ponechať v zemi, neoplatí sa to. Môžu ochorieť, takže kvitnutie bude z roka na rok slabšie. Najlepšie je vykopať cibuľky tulipánov po odkvitnutí

Cibuľky rozložíme na papierovú utierku a vysušíme ich na suchom mieste. Potom ich opatrne očistíme od pôdy a môžeme oddeliť aj malé korienky od cibuľky.

Cibuľky vložíme do bavlneného vrecka alebo starej pančuchy a zavesíme ich napríklad do garáže alebo do komory. Od septembra do októbra ich vysádzame na nové miesta

Odkedy som na jeseň vykopala cibuľky, aby som ich opäť zasadila na jar, moje tulipány nádherne kvitnú. Je to jednoduchá a spoľahlivá metóda pre tieto krásne rastliny.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Namiesto mora kvetov suché odrastky. Prečo tulipány tvrdohlavo odmietajú kvitnúť?

Ako zachrániť chradnúce tulipány? Pridajte jednu polievkovú lyžicu

The post Čo robiť s tulipánmi, aby budúci rok krásne kvitli? Postupujte podľa metódy holandských záhradníkov appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj