Skip to content
Menu
Menu

Na Slovensku prebehlo veľké cvičenie NATO. Strong Cohesion preverilo schopnosti aj našich vojakov (foto)

Prečítať článok

29.4.2024 (SITA.sk) – Vojaci si preverili svoju pripravenosť v rámci cvičenia Strong Cohesion 2024. Cvičenie Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku sa uskutočnilo 28. apríla v Centre výcviku Lešť. Zúčastnili sa na ňom vojaci zo Slovenska, Českej republiky, Nemecka, USA, Slovinska a tiež zo Španielska, ktoré od júla preberá velenie jednotky NATO v SR po Českej republike.

Spolu sa na Strong Cohesion 2024 zúčastnilo takmer 1 500 vojakov šiestich armád NATO so 400 kusmi vojenskej techniky. Informovalo o tom ministerstvo obrany.

Cvičenie riadil veliteľ 2. mechanizovanej brigády Prešov brigádny generál Róbert Kecső. Veliteľ štvrtého úlohového zoskupenia mnohonárodnej bojovej skupiny plukovník Armády ČR Petr Blecha priblížil, že cvičenie rozpracovalo námet konfliktu vysokej intenzity, aký sa odohráva na východnej hranici NATO. Cieľom bolo podľa jeho slov preveriť celkovú pripravenosť mnohonárodného práporu, jeho štábu a veliteľstva.

„V rámci cvičenia vytvorili vyše päťdesiat situácií, ktoré bojovú skupinu dokonale preverili po všetkých stránkach,“ informoval rezort obrany a doplnil, že cvičenie hodnotila komisia, ktorú viedol brigádny generál Josef Trojánek z Veliteľstva pre operácie Armády ČR. Ako Trojánek skonštatoval, skupina splnila všetky úlohy.

„Ide o špecifické úlohové zoskupenie, účelovo vytvorené z piatich národov, ktoré musia spolupracovať ako jeden celok. Nezaznamenali sme žiadny kľúčový nedostatok. Jednotka bola celkovo hodnotená ako schopná operačného nasadenia,“ uzavrel Trojánek.

Viac k témam: obrana štátu, Strong Cohesion, Vojaci, Vojenské cvičenie
Zdroj: SITA.sk – Na Slovensku prebehlo veľké cvičenie NATO. Strong Cohesion preverilo schopnosti aj našich vojakov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.