Skip to content
Menu
Menu

Čajovníkový olej dokáže veľa! Skontrolujte, kedy sa ho oplatí použiť

Prečítať článok

17.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/9dream studio).

Čajovníkový olej je produkt, ktorý by mal byť v každej kozmetickej taštičke a lekárničke. Prečo? Jeho vlastnosti určite ocení každý, kto oceňuje prírodné produkty so širokým využitím.

Čajovníkový olej.
Foto: shutterstock/9dream studio

Tea tree oil – ako sa vyrába?

Tea tree oil je olej z čajovníka, druhu myrtaceae, ktorý rastie v Austrálii. Tento endemický strom možno nájsť v Novom Južnom Walese a Queenslande v močiaroch a pozdĺž potokov. Čistý olej sa získava destiláciou vetvičiek a listov, čo by sa malo robiť medzi novembrom a májom. Latinský názov tejto rastliny je Melaleuca alternifolia.

Čajovníkový olej – využitie produktu je mimoriadne široké

Matka príroda nám dáva možnosť využiť nevšedné, prírodné látky, ktoré sa dajú využiť ako v kozmetike, tak aj pri liečbe rôznych chorôb. Jeden z nich pochádza z čajovníka, čo je čajovníkový olej. Využitie tejto látky je prekvapivo široké, za predpokladu, že máme dočinenia so skutočným, čistým čajovníkovým olejom.

Má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Je to tiež veľmi dobrý protizápalový prostriedok. Bojuje s plesňami. Môže sa použiť aj ako analgetikum, spazmolytikum a expektorans. Podporuje regeneráciu epidermis a hojenie rán. Výborne sa hodí na inhaláciu, pretože podporuje liečbu infekcií horných dýchacích ciest.

Tea tree oil – na čo má najslabší účinok? Existujú nejaké kontraindikácie pre jeho použitie?

Na trhu je množstvo rôznych rastlinných produktov, ktoré môžeme použiť pri vybraných ochoreniach. Jedným z nich je čajovníkový olej.

Na čo je najlepšie ho nepoužívať? Táto otázka je dôležitá, pretože tento produkt je veľmi bohatý na mnohé chemické látky, ktoré môžu preniknúť do pokožky a dostať sa do tela.

Preto sa okrem iného neodporúča tehotným ženám. Jeho silné účinky môžu byť škodlivé pre plod a malé deti. Preto by ho nemali užívať deti do 6 rokov. Vyhnúť by sa mu mali aj ľudia alergickí na éterické oleje.

Čajovníkový olej na tvár? Zistite, prečo sa ho oplatí používať

Čajovníkový olej na tvár je veľmi dobrý nápad. Tento produkt sa často používa v kozmetike, pretože má širokú škálu liečivých vlastností. Odstraňuje zápal kože. Pomáha regenerovať epidermis. Je to skvelý prostriedok v boji proti akné. Pri rozhodovaní o jeho aplikácii nezabúdajte, že má veľmi silný účinok, takže pri priamom nanesení na pokožku môže dôjsť k pocitu pálenia.

Preto sa oplatí miešať a riediť napríklad smotanou alebo prevarenou vodou. Mal by sa aplikovať aj bodovo, pretože pokrytie väčšej plochy tela ho môže podráždiť. Pred rozhodnutím o aplikácii sa oplatí vykonať test na alergiu, teda naniesť malé množstvo prípravku na pokožku, napr. na plecia.

Ak nedôjde k začervenaniu alebo inej nežiaducej reakcii, môžete prípravok jemne naniesť na tvár. Olej výborne podporuje aj liečbu lupín, najmä ak sú spôsobené plesňami.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Sezóna jahôd je v plnom prúde. Pre niektorých sú chutné a zdravé, iným môžu vážne uškodiť

Olej z čiernej rasce na vlasy dokáže zázraky. Ako ho aplikovať?

The post Čajovníkový olej dokáže veľa! Skontrolujte, kedy sa ho oplatí použiť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj