Skip to content
Menu
Menu

Chcete rozmnožiť hortenziu? Nenájdete rýchlejší spôsob

Prečítať článok

2.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/CECILE HOURNAU).

Hortenzie sú obľúbené a mimoriadne pôvabné kvety, ktoré zdobia mnohé záhrady. Ak sa chcete tešiť z ich krásy, nemusíte kupovať odrezky alebo semená, pretože si ich môžete rozmnožiť sami. Stačí použiť niektorú z osvedčených metód a urobiť to rýchlo a jednoducho. Tu je niekoľko tipov, ako úspešne a jednoducho rozmnožiť hortenzie.

Ako rýchlo rozmnožiť hortenzie?
Foto: pexels.com/CECILE HOURNAU

Mnoho ľudí sa rozhodne pestovať hortenzie vo svojej záhrade. Nie je to prekvapujúce, pretože sú to nádherné, nápadné rastliny s krásnymi farbami. Ak ich chcete mať čo najviac, môžete sa pokúsiť hortenzie sami rozmnožiť. Pomocou nasledujúcej metódy to môžete urobiť rýchlo a veľmi jednoducho. Zistite, ako to funguje.

Ako rozmnožujete hortenzie?

Ak sa chcete tešiť z krásnych hortenzií vo svojej záhrade, nemusíte kupovať semená ani odrezky. Ukázalo sa totiž, že si ich môžete rozmnožiť sami, ušetriť tak trochu peňazí a tešiť sa z vlastného pestovania.

V prípade hortenzií sa to dá urobiť mnohými rôznymi spôsobmi. Okrem iného môžete rastlinu rozmnožovať aj pomocou jej listov. Túto metódu odporúčame, pretože je rýchla a veľmi jednoduchá.

Predtým však nezabudnite vybrať vhodné miesto, na ktorom budú nové rastliny rásť. Spočiatku je najlepšie pestovať ich v kvetináčoch a až neskôr ich presunúť do zeme.

Vďaka tejto metóde je rozmnožovanie hortenzie rýchle a jednoduché. Ako to urobíte?

Ak chcete hortenzie rozmnožovať jednoduchým spôsobom, stačí použiť osvedčenú metódu. Na tento účel vezmite 1 tabletu šumivého vitamínu C a rozpustite ju v malom množstve vody, najlepšie asi v 50 ml tekutiny.

1 tabletu šumivého vitamínu C rozpustite v malom množstve vody a vložte jeden zdravý list hortenzie s odrezanou stonkou.
Foto: shutterstock/Pixel-Shot

Zmes nalejte do pohára a vložte jeden zdravý list hortenzie s odrezanou stonkou. Ak chcete dosiahnuť lepší výsledok, môžete list dodatočne rozrezať na polovicu. Nezabudnite, že by mal byť mierne ponorený vo vode s vitamínom C, preto je najlepšie umiestniť do vody len špičku listu.

Po približne 20 minútach vo vode list vyberte a umiestnite ho do úrodnej pôdy, pričom ho umiestnite vertikálne špičkou nadol.

Ako sa starať o mladé rastliny?

Veľmi dôležitá je aj správna starostlivosť o mladé hortenzie. Na to by mali byť kvetináče umiestnené na vhodnom mieste, aby sa kvety mohli zdravo vyvíjať.

Najlepšie sa im bude dariť na svetlom, ale nie priamo slnečnom mieste a pri teplote 20-24 stupňov Celzia. Dôležitá je aj vlhkosť vzduchu. Na zvýšenie vlhkosti môžete mladé rastliny prikryť fóliou alebo priehľadnou nádobou. Nezabudnite však každých pár dní odstrániť kryt, aby ste rastliny nevystavili hubovým chorobám.

Čo robiť so zvyšnou vodou? Pomôže vašej hortenzii zdravo rásť

Zvyšky vody s vitamínom C po rozmnožovaní sa neoplatí vyhadzovať, pretože môžu byť pre vaše rastliny stále prospešné. Odporúča sa zalievať hortenzie zvyšnou vodou. Majte však na pamäti, že to bude príliš malá dávka, preto rastlinu dodatočne prikrmujte bežnou vodou.

Ďalej sa o vaše listy v kvetináčoch treba správne starať. Na to ich nesmiete zabúdať pravidelne zalievať, aby pôda nikdy nevyschla. Po 25 až 30 dňoch sa v kvetináči objavia prvé listy novej hortenzie.

Vtedy by sa mali odrezky vysadiť do samostatných kvetináčov, aby si navzájom neprekážali. Keď kríky trochu podrastú, môžete ich presadiť do zeme a tešiť sa z krásnych hortenzií, ktoré vám bujne rastú v záhrade.

Zvyšný vitamín C vylejte na hortenzie.
Foto: shutterstock/Marina April

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zotaví sa zamrznutá hortenzia? Skôr než ju odpíšete, vyskúšajte tento trik záhradníka

Doprajte to svojej hortenzii. Krík bude plný kvetov

The post Chcete rozmnožiť hortenziu? Nenájdete rýchlejší spôsob appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj