Skip to content
Menu
Menu

Chuť pripomína kávu. Rýchlo vyplaví pretrvávajúce zvyšky z čriev

Prečítať článok

9.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Charlie Waradee).

Kedysi sa považovala za odpad, dnes sa z nej vyrába „kávový čaj“. Cascara je kávový nápoj, ktorý nie je káva, alebo aspoň nie naplno. Vďaka vlastnostiam tohto nápoja si získava čoraz väčšiu popularitu, najmä medzi záujemcami o zdravú výživu.

Cascara – kávový čaj
Foto: shutterstock/Charlie Waradee

Cascara – čo to je?

Cascara v španielčine znamená „šupka“ – a to je presne to, čo to je – teda šupka, ktorá obklopuje kávové plody. Cascara sa po stáročia považovala za vedľajší produkt pri výrobe kávy. V krajinách, kde sa pestuje káva, ako je Jemen, Etiópia a Bolívia, sa však „kávový čaj“ pije už stáročia. Nálev sa pripravuje z na slnku vysušených šupiek a dužiny kávových bobúľ, ktoré zostanú po extrakcii kávových zŕn. Keď sa cascara vysuší, zmení farbu z červenej na hnedú a po uvarení je pripravená na konzumáciu.

Ako chutí cascara?

Cascara je určite dobrou voľbou pre tých, ktorí majú radi kávu s kyslastou chuťou. Nálev zo sušenej bridlice je totiž kyslý a má výrazne ovocnú arómu a na jazyku zanecháva sladkú pachuť. Nájdete v nej príchuť sušených sliviek a jabĺk, ako aj jemnú sladkosť medu.

Cascara v španielčine znamená „šupka“ – a to je presne to, čo to je – teda šupka, ktorá obklopuje kávové plody
Foto: shutterstock/iamlukyeee

Cascara – vlastnosti

Cascara a káva majú spoločný nielen zdroj pôvodu, ale aj vlastnosti. Nálev jemne stimuluje a zaháňa únavu. Obsah kofeínu v „kávovom čaji“ je však nižší ako v náleve z kávových zŕn, takže povzbudzujúce účinky sú menšie. Cascara je bohatá na antioxidanty, a preto má pozitívny vplyv na organizmus. Zlepšuje činnosť tráviacej sústavy, vymetá usadeniny z čriev a pozitívne pôsobí na sliznicu tráviaceho traktu. Cascara zrýchľuje metabolizmus, a preto je dobrou voľbou pri diéte.

Ako sa pripravuje cascara?

Cascara sa pripravuje podobným spôsobom ako káva – sušenú bylinu zalejte horúcou vodou a lúhujte približne 5 – 6 minút. Nálev sa môže konzumovať horúci alebo vychladený. Cascara sa dá kúpiť v internetových obchodoch s kávou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Stačí len troška do rannej kávy. Boky zmiznú oveľa rýchlejšie

Pridajte si jednu tabletu do rannej kávy. Z tela rýchlo odstránite toxíny

The post Chuť pripomína kávu. Rýchlo vyplaví pretrvávajúce zvyšky z čriev appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj