Skip to content
Menu
Menu

Chystáte sa na dovolenku? Vďaka tomu vaše rastliny v záhrade a na balkóne nezvädnú

Prečítať článok

29.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lapa Smile).

Rastliny potrebujú pravidelné zavlažovanie. Aj keď ste preč. Niekoľko dní v horúčavách bez vody môže viesť k ich vyschnutiu a nenávratnému poškodeniu. Preto si radšej vopred premyslite, ako sa o nich počas vašej neprítomnosti doma postarať, aby prežili. Na tento účel môžete použiť systém na zavlažovanie rastlín.

Rastliny na balkóne a v záhrade prežijú každú vašu dovolenku, ak investujete do správneho zavlažovacieho systému.
Foto: shutterstock/Lapa Smile

Naplánovali ste si dlhšiu dovolenku, ale nemôžete si ju naplno užiť, pretože stále premýšľate, ako zabezpečiť zalievanie kvetov? Zalievať ich „do zásoby“ nie je dobrý nápad. Rovnako ako nalievanie veľkého množstva vody do základov rastlín.

Takéto konanie môže viesť k tomu, že niektoré rastliny začnú hniť a po návrate sa budú ťažko obnovovať. Našťastie existuje lepšie riešenie. Investujte do zavlažovacieho systému pre vaše rastliny, aby ste mohli dovolenkovať mimo domova bez obáv o ich stav.

Ako pripravujete rastliny na odcestovanie? Tu je návod, kde začať

Pred odchodom na dovolenku pripravte svoje rastliny na ňu. Snažte sa im zabezpečiť správne podmienky, aby prežili aj počas vašej neprítomnosti. Pred odchodom z domu svoje kvety dôkladne zalejte, aby ľahšie odolávali obdobiam sucha.

Použite tiež mulč z keramzitu alebo pilín, aby ste udržali vlhkosť v pôde. Druhy v kvetináčoch by ste mali premiestniť na tienisté miesto, pretože na plnom slnku ťažšie prežijú.

Na udržanie vlhkosti nasypte do kvetináčov keramzit.
Foto: shutterstock/mix4

Dobrým riešením môže byť aj použitie hydrogélu. Ide o látku, ktorá zadržiava vodu a ktorá sa umiestni na dno kvetináča alebo sa zmieša so zeminou, v ktorej sú kvety zasadené, aby im nechýbala vlhkosť.

Dovolenkový zavlažovací systém sa postará o vaše kvety lepšie ako susedia

Ak plánujete dlhšiu cestu, zvážte kúpu systému na zavlažovanie rastlín. Takto nebudete musieť do starostlivosti o svoje kvety zapájať rodinu alebo susedov. Okrem iného môžete na zalievanie použiť kvapkovače, ktoré budú dodávať vodu priamo ku koreňom vašich zelených priateľov. Pomocou nich môžete nastaviť frekvenciu a množstvo vody, ktoré dostane každá z nich.

Väčšina systémov kvapkovej závlahy rastlín sa skladá z: mechanizmu na reguláciu vody, zavlažovacej jednotky, hadice a integrovaných trysiek. Voda sa bude čerpať zo zásobníka, ku ktorému systém pripojíte, napríklad zo zbernej nádoby na dažďovú vodu.

Nie všetky systémy na zavlažovanie rastlín sú drahé. Napríklad: ceny automatických solárnych zavlažovačov sa pohybujú v rozmedzí niekoľkých desiatok eur, pričom sa môžu používať dlhý čas a nemusia byť pripojené k vodovodnému kohútiku alebo elektrickej zásuvke. A ak nechcete míňať peniaze, kúpte si aspoň obyčajnú kvetinovú zálievku za pár eur.

Aby kvety počas vašej dovolenky nevyschli, zabezpečte si zavlažovač.
Foto: shutterstock/AleMasche72

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Záhradníci poznajú príčiny žltnutia listov uhoriek. Zachraňujú ich prípravkom z lekárne

Na fľašu pripevnite vatovú tyčinku. Vaše kvety sa vám poďakujú. „Zachránilo mi to veľa rastlín“

The post Chystáte sa na dovolenku? Vďaka tomu vaše rastliny v záhrade a na balkóne nezvädnú appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj