Skip to content
Menu
Menu

Cibuľové hlavy veľké ako päste? Je to možné. Babičkina osvedčená metóda na úspešnú úrodu

Prečítať článok

27.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/yuris).

Prírodné hnojivo pre cibuľu je niečo, čo ste získali zo znalostí vašich babičiek a dedov. V súčasnosti nájdete v obchodoch mnoho výrobkov, ktorých cieľom je pomôcť zelenine rásť. Nič však nefunguje tak dobre a účinne ako metódy, ktoré sa v záhradách používajú už roky.

Cibuľové hlavy veľké ako päste?
Foto: shutterstock/yuris

Cibuľa je jednou z najčastejšie používaných druhov zeleniny v kuchyni. Nie je prekvapením, že väčšina z vás ju zahrnie do plánov na výsev záhrady. Samotná výsadba však nestačí, treba sa o ňu ešte správne starať. Hoci má malý koreňový systém, podobne ako iné rastliny vykazuje potrebu určitých živín. Zistite, čo by ste mali cibuli poskytnúť, aby úroda prekonala vaše najsmelšie očakávania. Kto vie, možno vás dokonca rozplače bez rezania? Tentoraz od šťastia.

Čo môžete urobiť, aby vaša cibuľa rástla vo veľkom? Musíte mať na pamäti niekoľko dôležitých bodov

Túžba po bohatej úrode musí byť podporená činmi. Existuje päť otázok starostlivosti, o ktoré sa treba postarať. Ak sa o ne nepostaráte, môže sa stať, že sezóna bude slabá. Prvou je správna kvalita pôdy. Cibuľa má rada pôdu s hľuznatou štruktúrou, úrodnú a dobre odvodnenú. Najpriaznivejšia je kyslosť pH v rozmedzí od 6,5 do 7. Nezabudnite pôdu vopred obohatiť o potrebné živiny, aby mohla rastlina od začiatku správne rásť. Ďalšou otázkou je kyprenie pôdy. To umožní koreňom cibule prístup k vode a potrebným minerálnym látkam – urobte to niekoľkokrát za sezónu, keď uvidíte, že pôda začína chradnúť. Tým sa však dôležité pravidlá starostlivosti nekončia. Ako je to so zalievaním rastlín?

Cibuľu musíte pravidelne polievať.
Foto: shutterstock/Marina Demidiuk

Majú cibule rady zalievanie? Na to treba pamätať

Ďalším spôsobom starostlivosti, na ktorý by sa nemalo zabúdať, je zalievanie. Cibuľa má v tomto ohľade veľmi vysoké nároky, preto ju nesmiete zanedbávať – pôda by mala byť stále vlhká. Nemenej dôležité na zozname – pletie. Nezanedbávajte ani škodcov, pretože tí konkurujú ostatným rastlinám tým, že im odoberajú vodu a živiny. V neposlednom rade – hnojenie. Hoci zelenina nemá v tomto smere vysoké nároky, neznamená to, že ich nemá. Ak sa chcete tešiť z veľkých, šťavnatých hláv cibule, ale aj z jej zelenej jedlej časti – oplatí sa o ne starať nasledujúcimi spôsobmi.

Čím hnojiť cibuľu, aby lepšie rástla? Osvedčené metódy, ktoré sa dedia po generácie

Hlavnými prvkami potrebnými na správny rast cibule sú fosfor, draslík a v osobitných situáciách aj dusík. Záhradkári začínajú s hnojením a kompostovaním už o sezónu skôr, aby pôdu pre zeleninu správne pripravili. Pri pestovaní plodín, ako sme už spomenuli, je dôležité pravidelné zavlažovanie. A tak ako je potrebné na túto činnosť pamätať každý deň, hnojenie stačí pripomenúť 2 – 3-krát počas sezóny. Na prípravu zmesi, ktorú používali vaše babičky, budete potrebovať drevný popol. Do hrnca naplneného piatimi litrami vriacej vody pridáte 200 g popola, ktorý sme predtým preosiali cez sito. Nálev prikryjete a odložíte na 24 hodín. Drevný popol je zdrojom cenných minerálov, podporuje rast mikroflóry a zlepšuje štruktúru pôdy. Po uplynutí primeraného času môžete roztok premiešať a použiť ho na prihnojovanie cibule. Dobre poslúži aj na paradajky, uhorky, karfiol a tiež na trávniky.

Drevný popol podporuje rast mikroflóry a zlepšuje štruktúru pôdy.
Foto: shutterstock.com/La Huertina De Toni

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Cibuľa tak porastie ako blázon. Susedia sa budú pýtať, ako ste to dokázali.

Pestujete cesnak a cibuľu? Tieto ošetrenia sú najdôležitejšie

The post Cibuľové hlavy veľké ako päste? Je to možné. Babičkina osvedčená metóda na úspešnú úrodu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj