Skip to content
Menu
Menu

Čierne bodky na silikóne v kúpeľni? Nastriekajte ho poriadne. Zmiznú skôr, ako si dokončíte čistenie zubov

Prečítať článok

15.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RaspberryStudio).

Ak sa na silikóne objavia čierne škvrny, netreba to brať na ľahkú váhu. Plesne a huby sú škodlivé pre ľudské zdravie, preto konajte okamžite. Domáce prostriedky môžu byť účinné.

Ak sa na silikóne objavia čierne škvrny, netreba to brať na ľahkú váhu.
Foto: shutterstock/RaspberryStudio

Plesne milujú kúpeľne, pretože poskytujú ideálne podmienky na ich rast. Vysoká vlhkosť a slabé vetranie, ako aj vysoké teploty znamenajú, že žiadne miesto v nej nie je bez nebezpečenstva. Najčastejšie sa vyskytujú na silikóne, ktorý sa často používa na okraji vane, sprchového kúta a obkladov. Huby predstavujú zdravotné riziko (alergie, plesňové infekcie a otravy). V počiatočných štádiách možno použiť domáce prostriedky, ale ak problém pretrváva, treba vyhľadať odbornú pomoc.

Čo spôsobuje plesne v kúpeľni? Pozrite sa, odkiaľ sa berie pleseň na silikóne a škárovacej hmote

Najčastejšou príčinou vzniku plesní v kúpeľni je pretrvávajúca vlhkosť spôsobená nedostatočným vetraním. Vysoká vlhkosť a teplo v kúpeľni môžu tento problém ešte zvýšiť. V kombinácii s nedostatočným vetraním tieto nežiaduce podmienky urýchľujú rast spór plesní. Plesne sa najčastejšie objavujú v zákutiach a rohoch a obzvlášť náchylný je aj silikón v miestach spojov obkladačiek, ktorý má chrániť styčné miesta pred vniknutím vody. Časom sa na ňom objavia čierne bodky a potom väčšie škvrny plesne.

Skôr ako začnú pôsobiť silné fungicídy, mnohí ľudia sa pokúšajú problém riešiť domácimi metódami.
Foto: shutterstock/Maryna Pleshkun

Huby a plesne v kúpeľni. Ako sa zbaviť čierneho výrastku na silikóne?

Skôr ako začnú pôsobiť silné fungicídy, mnohí ľudia sa pokúšajú problém riešiť domácimi metódami. V prvých štádiách rastu plesní sa ich môžete pokúsiť odstrániť roztokom octu, jedlej sódy, prášku do pečiva alebo zubnej pasty.

Ocot je účinný, netoxický čistič plesní. Napriek silnému zápachu je neškodný. Je lacný a dostupný vo väčšine obchodov s potravinami. Na plesne najlepšie pôsobí neriedený v plnej sile. Prelejte ho do čistej fľaše s rozprašovačom a nastriekajte priamo na silikón. Odložte ho na hodinu. Dôkladne opláchnite drhnutím zubnou kefkou.

Jedlá sóda je známy prírodný prostriedok na odstraňovanie plesní. Do dvoch šálok vody pridajte štvrtinu čajovej lyžičky jedlej sódy. Roztok nalejte do čistej fľaše a postriekajte miesta postihnuté plesňou. Dôkladne opláchnite a utrite.

Prášok do pečiva je neoceniteľným pomocníkom aj mimo kuchyne. Stačí ho nasypať na miesta postihnuté plesňou a nechať pôsobiť pol hodiny. Po uplynutí stanoveného času ju dôkladne vydrhnite.

Nepriateľom plesní v kúpeľni na silikóne môže byť zubná pasta. Ideálna je zubná pasta, ktorá vo svojom zložení obsahuje aktívne uhlie. Prípravok jednoducho naneste na znečistené miesta a nechajte pôsobiť 20 minút. Po uplynutí tejto doby ju odstráňte kefkou

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Je vám z vône octu nevoľno? Plesne lepšie odstráni iný výrobok. Určite ho máte doma

Ako sa zbaviť plesní? Choďte do lekárne a minite 3€. Problém vyriešite v okamihu

The post Čierne bodky na silikóne v kúpeľni? Nastriekajte ho poriadne. Zmiznú skôr, ako si dokončíte čistenie zubov appeared first on Vášeň v tebe.