Skip to content
Menu
Menu

Čím kŕmiť cibuľu? Toto prírodné hnojivo spôsobí, že zelenina doslova vyskočí zo zeme

Prečítať článok

12.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Slatan).

Cibuľa je jednou z najobľúbenejších a najrozšírenejších druhov zeleniny. Cibuľové záhony sa nachádzajú takmer v každej poľskej záhrade. Ako by sa mala cibuľa správne pestovať, aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody? Predovšetkým je dôležité pamätať na správne hnojenie.

Ako by sa mala cibuľa správne pestovať, aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody?
Foto: shutterstock/Slatan

Slováci milujú cibuľu a to nie je prekvapujúce. Táto aromatická zelenina je jednou zo základných surovín používaných pri varení. Dodáva jedlám intenzívnu chuť a preto nám jedlo viac chutí. Hodí sa do varených, pečených alebo vyprážaných jedál. Hoci je ľahko dostupná v každom obchode a predajni potravín, oplatí sa vypestovať si ju sami. Najmä preto, že je to jednoduché.

Prírodné hnojivo z banánovej šupky. Cibuľa potom vyrastie vysoká a krásna

Cibuľa je jednou z najjednoduchších rastlín na pestovanie v domácej záhrade. Aby ste však stimulovali jej rast, je vhodné sa o ňu správne starať. Dôležité je nielen ju pravidelne zalievať, ale aj hnojiť, aby pôda dostala správne živiny. V prípade zeleniny sú cenné najmä draslík, fosfor a dusík. Všetky tieto prvky nájdete v banánovej šupke.

Zmes odložte na niekoľko dní na chladné miesto a potom ním cibuľu zalievajte raz za dva týždne.
Foto: shutterstock/m.dipo

Domáca výživa na báze banánových šupiek dokonale podporí rast cibule. Prírodné hnojivo môžete pripraviť dvoma spôsobmi. Prvý zahŕňa sušenie niekoľkých šupiek v rúre a ich následné rozdrvenie na prášok. Vzniknutý prášok rozsypte na pôdu okolo zeleniny a po niekoľkých týždňoch si všimnete výrazné zmeny. Druhým spôsobom je naopak príprava hnojiva na zalievanie. Na tento účel nakrájajte šupky na menšie kúsky a v ďalšom kroku ich zalejte litrom teplej vody. Zmes odložte na niekoľko dní na chladné miesto a potom ním cibuľu zalievajte raz za dva týždne.

Správne pestovanie cibule a čo si treba zapamätať

Cibuľa má rada úrodnú, na humus bohatú a neutrálnu pôdu. Ideálne pH pre ňu je 5,5 až 6,5. Okrem toho by mala rásť na dobre slnečnom mieste, najlepšie v pôde, kde bola predtým vysadená repa, hrach, mrkva, fazuľa alebo kapusta. Odporúčame však, aby ste cibuľu nevysádzali do pôdy, kde už rástol cesnak, pažítka alebo pór. Počas letnej sezóny je nevyhnutné nezabudnúť na pravidelné zalievanie. Táto zelenina by mala mať vždy mierne vlhký substrát. Dbajte na uvedené podmienky a cibuľa bude rásť krásne a bohato.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nakrájajte ju, vložte do nádoby a zalejte vodou. Cibuľa narastie taká veľká, že ňou ohúrite celú rodinu

Teraz ich zahrabte pod hortenziu. V lete sa kríky utopia v kvetoch a ich farba bude pútať pozornosť

The post Čím kŕmiť cibuľu? Toto prírodné hnojivo spôsobí, že zelenina doslova vyskočí zo zeme appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj